Tygr, opička nebo skunk – stále oblíbenější ‘mazlíčci’

Mít mazlíčka, kterého jen tak někdo nemá – jeden z důvodů, proč si lidé stále častěji pořizují zvířata, která nejen že do našich končin nepatří, ale chovat je v bytě na první pohled vypadá přinejmenším jako kontroverze. Sdíleli byste například domácnost se skunkem?

 

Lékaři stále častěji řeší případy uštknutí jedovatým hadem a městská policie má čím dál častěji co dočinění s odchytem exotických zvířat.

Když někdo chová na zahradě velkou kočkovitou šelmu, má v bytě opičku nebo v teráriu jedovatého hada či pavouka, nejde už dnes o nic tak zvláštního. Proto se stále častěji objevují zvířata, která by v našich končinách ještě před pár lety nikdo za mazlíčka nepovažoval.

 

 

Skunk jako domácí zvířátko

Už to nejsou jen opice, fretky, kuny či sovy. Novým trendem českých chovatelů jsou skunci – šelmičky, které zahánějí nepřátele silným pachem, lákají svou roztomilostí milovníky zvířat.

Skunk coby domácí mazlíček ale nezapáchá. Pachové žlázy, které k jeho obraně slouží, jsou zvířatům chirurgicky odstraňovány. Chovatelé navíc uvádějí, že skunk je mazlík srovnatelný s kočkou – fixuje se na svého pána, je přítulný a na rozdíl od opičky nezdemoluje domácnost. Jen se příliš nesnese s jinými zvířaty, protože je velmi dominantní.

 

 

Chov exotických zvířat upravuje zákon

Chovat exotické zvíře ale není jen tak. Kromě toho, že mu musíte připravit vhodné podmínky, je třeba ohlídat i zákonná opatření.

Pravidla pro chov takových zvířat upravuje vyhláška číslo 411/2008 Sb. Stanovuje druhy zvířat, která vyžadují zvláštní péči a je třeba jejich chov registrovat u Státní veterinární správy.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *