Sekce na ochranu koček se ohlíží po 10 letech své činnosti

Sekce na ochranu koček při Svobodě zvířat uskuteční 20. října 2012 již 10. ročník umisťovací výstavy koček. Jubilejní výstava se bude konat v kulturním domě JAS v Plzni na Slovanech. Deset let uplynulo též od založení Sekce na ochranu koček. U příležitosti kulatého výročí pracovníci Sekce bilancují nad uplynulými lety, kdy usilovně pomáhali opuštěným kočičkám. Jaké byly začátky Sekce a co všechno se pracovníkům a dobrovolníkům podařilo, shrnula Mgr. Naděžda Svobodová, jedna ze zakladatelek Sekce.

 

Jak vznikala Sekce na ochranu koček

Před deseti lety se zrodil nápad založit organizaci pomáhající opuštěným kočkám. Na jednání s vedením Svobody zvířat v Plzni jsme se dohodli, že nás přijme pod svá křídla jako samostatnou skupinu pod názvem Sekce na ochranu koček. Zpočátku bylo třeba sestavit program činnosti této organizace a získat členy, čili sestavit blízké i vzdálené cíle, kterých chceme dosáhnout, a sestavit skupinu lidí, která bude ochotna je plnit. To se nám podařilo a v únoru 2003 už naše Sekce začala pomáhat opuštěným kočkám a připravovat první umisťovací výstavu opuštěných koček, která se uskutečnila v říjnu téhož roku. Od té doby uplynulo téměř deset let, a jak čas běží, letos připravujeme jubilejní desátou výstavu.

 

 

Jak dobrovolníci kočičkám pomáhají

Nejen však v pořádání umisťovacích výstav spočívá naše práce; výstava je vyvrcholením celoroční činnosti, ale podstatou naší práce je pomáhat opuštěným kočkám, tj. kočkám, které se ne vlastní vinou, ale bezcitností a nezodpovědností člověka ocitly na ulici. Jsou to kočky bez domova, strádající hladem, zimou, nepřízní člověka a často i nemocemi. Takové kočky soustřeďujeme v depozitech a tam se staráme o jejich léčbu a domestikaci, což zahrnuje veterinární ošetření včetně odčervování, očkování a kastrací a vštěpování hygienických návyků. Trvalou blízkostí zvířete s člověkem v depozitu se kočka rychle zbavuje plachosti, sžívá se s lidmi, a je tak připravena stát se po adopci příjemnou společnicí členů budoucí rodiny.

Ne všechny kočky jsou však vhodné k odchytu a následné adopci. Ty, které dlouho žily bezprizorně, bojí se člověka a jsou plaché, alespoň chodíme krmit a instalujeme pro ně zateplené bedýnky v místech, kde se vyskytují.

 

Plakát k jubilejní umisťovací výstavě
(klikněte pro uložení)

 

Co jsou to vlastně ‘Kočičí depozita’?

Z předchozího textu vyplynulo, že kočky, o které se staráme, nežijí v klasickém útulku, ale v depozitech, což jsou vlastně naše domácnosti. Tento systém péče bezesporu kočkám prospívá lépe než útulek, ne už tak provozovatelům depozit, neboť je to činnost náročná jak po stránce pracovní, tak po stránce finanční. Ne že by provozovatel depozita jeho provoz financoval sám, ale podílí se na něm tím, že nevyžaduje náhradu za teplo, elektřinu, vybavení depozita a odměnu za práci s provozem spojenou, často hradí i část jídla pro kočky. Organizace kompletně hradí veterinární ošetření koček a snaží se zajistit krmení jak nákupem, tak od výrobců a dovozců jako materiální sponzorský dar.

 

Peníze se nezískávají lehko

Financování provozu depozit tvoří samostatnou, a to nelehkou kapitolu tohoto systému. Jako nezisková organizace nejsme oficiálně nikým podporováni, tudíž provozní náklady, které činí kolem tří set tisíc korun ročně, musíme sehnat sami. Děje se tak sbírkami, propagací firem vyrábějících krmivo, od sponzorů, prodejem námi zhotovených výrobků, zpracováním projektů atd. Z Fondu životního prostředí dostáváme každoročně 20 000 Kč na veterinární ošetření koček, které se zúčastní umisťovací výstavy, každý rok také žádáme plzeňské městské obvody 1 – 4 o příspěvky, ale ty většinou naše žádosti ignorují, což nás velmi mrzí, protože o prospěšnosti naší činnosti pro oblast životního prostředí nemůže nikdo pochybovat.

Co všechno má Sekce na ochranu koček za 10 let existence za sebou?

Výsledky, kterých jsme dosáhli za deset let práce, jsou přímo úměrné možnostem souvisejícím s počtem členů, kteří chtějí založit depozitum, a s množstvím peněz, které máme k dispozici. Průměrně pečujeme v 5 – 7 depozitech o 30 – 40 koček a koťat. Za 10 let činnosti jsme odchytili, vyléčili, domestikovali a umístili do rodin, čili adoptovali, 620 koček a koťat. Uspořádali jsme 9 umisťovacích výstav opuštěných koček a desátou připravujeme. Na devíti výstavách bylo vystaveno 479 koček a z tohoto počtu jich 309 našlo nový domov, což představuje 65tiprocentní úspěšnost. K našim větším úspěchům počítáme odchyt 16 koček na Sylvánu, odchyt všech koček v parku nemocnice Privamed a v okolí Domova důchodců v Kotíkovské ulici. Úspěšná byla také výstava fotografií koček z našich depozit.

Další informace o naší činnosti a aktivitách najdete na našich webových stránkách www.kocici.cz. Zde jsou také umístěny fotografie a popisky koček, které hledají domov, a rovněž propozice k Jubilejní 10. umisťovací výstavě opuštěných koček, která se uskuteční 20. října 2012 v KZ JAS v Jablonského 39.

Těšíme se na Vaši účast!

Mgr. Naděžda Svobodová

Číslo účtu organizace:
192315575/0300

 

Za Vlaštovku přejeme Sekci na ochranu koček do dalšího desetiletí mnoho úspěchů, hodně sil, dostatek peněz a kočičí příběhy vždy jen se šťastným koncem! A ať se jubilejní desátá umisťovací výstava vydaří.

 

Foto: cutewallpapers.info

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *