Antibakteriální prostředky obracejí přátelské bakterie proti nám

Vědci z Masarykovy univerzity v Brně upozorňují, že z odpadních vod do životního prostředí proniká stále větší množství antibakteriálních látek. Tyto látky mají vliv na lidské zdraví, ale i na život důležitých organizmů.

Odborníci v rámci probíhajícího výzkumu o výskytu toxických látek v prostředí vydali varování, že chemické látky, které pocházejí především z antibiotik, domácí chemie či kosmetiky, mají negativní vliv na lidi i přírodu. Jsou to často látky, které mohou způsobit poruchy imunitního systému, poruchy učení nebo chování.

Důsledkem zvýšeného množství antibakteriálních složek může být i takzvaná antimikrobiální rezistence – proces, při němž prospěšné bakterie (například ty, které napomáhají přirozenému čištění vody), mění své vlastnosti, neboť jsou neustále vystavované antibakteriálním složkám. Takto může dojít i k tomu, že se prospěšné bakterie pro nás stanou nebezpečné.

 

 

Čističky odpadních vod jsou na to krátké

Jak uvedl Luděk Bláha, člen vědeckého týmu, čističky odpadních vod tento problém zcela vyřešit nedovedou. Upraví sice použitou vodu na pitnou, ale veškeré chemické znečištění z ní odstranit nedokážou.

“Koncentrace, ve kterých se látky vyskytují, se mohou samy o sobě zdát zanedbatelné, ve skutečnosti ale tvoří v přírodě vysoce složité a dlouhodobě působící směsi, které se projevují velmi nebezpečnými účinky,” vysvětlil Luděk Bláha.

K dosavadním poznatkům studie, jejímž cílem je získání dat, která doposud v ČR chybí, vědci upřesnili: “V tuzemských vodách nacházíme vysoké koncentrace sulfonamidů – antibiotik, která se ve velkém používají v chovech hospodářských zvířat – nebo triclosanu, antibakteriální přísady, používané v prostředcích domácí chemie.”

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *