Josef Váňa ve filmu: Žádná hvězda, prostě prima chlap

Celý rok byla žokeji Josefu Váňovi v patách kamera a točila jeho všední i nevšední dny. Režisér Jakub Wagner ve spolupráci s kameramanem Viktorem Smutným chtěli zachytit život žijící dostihové legendy takový, jaký je. Dokument bude mít premiéru 6. září.

 

Velkou pardubickou vyhrál osmkrát jako jezdec a devětkrát jako trenér. A tato čísla nejsou zdaleka konečná. Josef Váňa, který 20. října oslaví šedesátiny, nevylučuje, že se na další Velké pardubické postaví na start znovu.

fmedailNení proto divu, že se o něm už dnes mluví jako o dostihové legendě, že má v Pardubicích bronzovou sochu a že od prezidenta republiky získal medaili za zásluhy.

A neudiví tedy ani to, že o příběh Josefa Váni mají zájem dokumentaristi. Jeho život, to totiž nejsou jen vítězství, ale i prohry, pády, zranění a obrovská vůle jít dál. A tak režisér Jakub Wagner a kameraman Viktor Smutný strávili s Josefem Váňou rok (čistého času 52 hodin) a natáčeli film, jehož scénář napsal sám osud.

 

 

Trailer k filmu Váňa

 

Josefu Váňovi kamera za zády nevadila

Dokument ‘Váňa: Největší závod je život sám’ se natáčel rok. Kamera byla neustále s Josefem Váňou a dokumentaristi natáčeli jeho soukromí, práci a dokonce i zahraniční cesty. “Procestovali se mnou křížem krážem celou Evropu – po horách a různých štacích, kde jsem se v průběhu toho roku nacházel,” říká žokej s úsměvem.

Leckoho napadne, že takovéhle oko do soukromí musí být nepříjemné, ale Josef Váňa to tak nevnímal. Kamera za zády mu prý nevadila. A i když některým jeho kolegům a nejbližším přátelům nebylo vždy po vůli, že je sleduje objektiv, filmařům do natáčení Josef Váňa nijak nezasahoval.

Výsledkem je čirý příběh o životě člověka, který prodělal klinickou smrt, nesčetná zranění a který se stejně vždycky vrátil do sedla, hnán obrovskou vůlí a láskou ke koním. Je to dokument o člověku, který nevítězí jen nad soupeři, ale i sám nad sebou.

Film ‘Váňa: Největší závod je život sám’, který koprodukovala Česká televize, byl poprvé představen na projekci 29. srpna a 6. září 2012 bude mít oficiální premiéru.

 

Foto: Wikipedie

 

1 komentář k “Josef Váňa ve filmu: Žádná hvězda, prostě prima chlap

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *