LEGRAČNÍ VIDEO: Vzácný papoušek ‘znásilnil’ fotografa

Mark Carwardine, britský zoolog, fotograf a spisovatel, se pře třemi lety vydal na Nový Zéland, aby zdokumentoval život nejohroženějších druhů zvířat. Průvodcem mu byl herec a moderátor Stephen Fry. Z Nového Zélandu si oba pánové odvezli řadu nevšedních zážitků, mezi nimiž vyniká především Carwardinovo velmi intimní setkání s kriticky ohroženým papouškem kakapem sovím.

 

Mark Carwardine na konci 80. let ve spolupráci se spisovatelem Douglasem Adamsem (autor Stopařova průvodce po galaxii) napsal knihu Ještě je můžeme vidět, která pojednávala o nejkritičtěji ohrožených druzích zvířat naší planety.

O 20 let později se se Stephenem Fryem vydal na Nový Zéland, aby život ohrožených druhů zdokumentovali. Jedním z úchvatných zvířat, která stanula před Carwardinovým objektivem, byl i papoušek kakapo soví.

 

 

Video: Kakapo soví si Carwardina spletl se samičkou

 

Kakapo soví (Strigops habroptila), jehož zástupců na naší planetě žije již jen několik desítek, je asi 60 centimetrů vysoký nelétavý papoušek. Žije výhradně na Novém Zélandu a jednou z jeho mnoha zvláštností je i vysoký věk, kterého se může dožít – 100 let.
Jedním z faktorů, který nepříznivě ovlivňuje početní stavy kakapů, je i doba jejich rozmnožování. Papoušci hnízdí jednou za čtyři až šest let. Papoušků na ostrovech začalo výrazně ubývat v dobách, kdy Maorové přivedli psy a později běloši zavlekli krysy, kočky a další živočichy, kteří v přírodě likvidovali snůšky kakapů.
Foto: Wikimedia

 

1 comment for “LEGRAČNÍ VIDEO: Vzácný papoušek ‘znásilnil’ fotografa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *