Omdlévající kozy vůbec neomdlévají

Už jste slyšeli o ‘omdlévajících’ kozách? Nejedná se o žádnou hříčku přírody, ale o genetickou vadu, která kozy ve vypjatých situacích činí nehybnými. Někomu to přijde směšné, ale faktem zůstává, že se jedná o handicap, který se může zvířatům stát i osudným.

 

Když se tyto kozy dostanou do stresové situace, během několika vteřin jim ztuhnou svaly. Kůzlata padnou na zem a nehnutě leží, starší zvířata se naučí částečně ovládnout a většinou stihnou ještě roznožit a zůstanou stát.

 

Video: Omdlévající kozy

 

 

Jedná se o genetickou poruchu zvanou myotonia congenita. Kozám se ‘omdlévající’ přezdívá nesprávně, protože ve skutečnosti neomdlévají. Ve stresu jim ztuhnou svaly v celém těle, ale zůstávají při vědomí.

Pro ‘omdlévající kozy’ je tento stav bezbolestný, při útoku predátora jde ale o obrovskou nevýhodu. I proto se do kozích stád dříve začleňovaly záměrně, aby v případě útoku šelmám padly za oběť právě ony a odvrátily tak hrozící nebezpečí od zbytku stáda.

Vědci se již dlouhou dobu snaží přijít na to, co svalové postižení u koz způsobuje, ale k žádnému konkrétnímu závěru dosud nedospěli.

 

Omdlévající kozy mají i svůj festival

Toto zvláštní plemeno patří k menším druhům koz. Chovají se hlavně v Austrálii a USA. V Americe se chovají hlavně ve státě Tennessee – proto se jim mimo jiné říká i Tennesseeské omdlévající kozy.

Tradici chovu těchto koz v Tennessee dokládá i fakt, že se v Marshall County každý rok v říjnu koná festival omdlévajících koz.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *