Ptačí poslové jara odlétají do teplých krajin

Léto je sice v plném proudu, první stěhovaví ptáci už nám ale mávají na rozloučenou. Rorýsi už odletěli a na cestu se chystají i čápi bílí. V následujících týdnech nás budou opouštět i další stěhovaví ptáci.

 

Ačkoliv rorýsi patří k jedněm z posledních navrátilců – přilétají v průběhu května – , naše zeměpisné šířky opouštějí mezi prvními. Nyní je budou následovat čápi bílí. Jejich přílet koncem března a začátkem dubna, stejně jako hnízdění a líhnutí mláďat, napjatě sledují lidé takřka po celé republice. Zatímco rorýsi odletěli vcelku nepozorovaně, čápi svému okolí dávají svůj brzký odlet najevo ‘předodletovými’ rituály. Čápy teď mnohem častěji můžeme vidět na polích, kde se před letem do Afriky posilňují.

 

 

Díky péči ochranářů odletí čápů více

Čápi bílí, stejně jako rorýsi, patří k vzácným druhům ptáků. Dostává se jim proto zasloužené pozornosti. Úctyhodná je především pozornost ornitologů a ochránců, kteří čápům zařizují vhodné podmínky pro hnízdění.

Díky péči lidí o své hnízdo například nepřišli čápi z Brodku u Přerova, kde původní hnízdo při demolici starého komína vzalo za své. Majiteli objektu ale osud čápů nebyl lhostejný, a tak na místo komína nechal postavit náhradní hnízdní podložku.

Na svůj první let přes moře se chystají i čápata z Tlumačova na Zlínsku, kde pro čapí hnízdo již před časem vznikla kovová konstrukce ve tvaru komolého jehlanu, na níž každoročně čápi vyvedou několik mláďat.

Díky obětavé péči pracovníků záchranné stanice Makov se letos na cestu vydají i další tři mladí zdraví čápi, kteří se ve stanici vylíhli dvěma handicapovaným rodičům. Čápi s poraněnými křídly jsou již deset let stálými obyvateli stanice. Za tuto dobu už odchovali 24 mláďat, která odletěla do Afriky.

 

Sledování hnízdění čápů na webkameře

Stále populárnější je také umisťování webkamer v blízkosti hnízdišť vzácných druhů ptáků. Letos bylo možné sledovat hned několik hnízdících čápů online.

Pozornosti se tak dostalo i čápům hnízdícím v Jedovnicích na Blanensku. Zde ale online přenos skončil vyjmutím odrostlých mláďat z hnízda. Na vině byli neznalí pozorovatelé online přenosu.

Lidé, kteří absolutně neměli ponětí o životě čápů, totiž neustále záchranáře bombardovali telefonáty, v nichž si stěžovali například na to, že čáp je zraněný, protože stojí na jedné noze. Jindy si mysleli, že mláďata umírají, protože měli po dešti splihlé peří.

Hasiči nakonec museli zdravá mláďata z hnízda odebrat. Dvě ze čtyř mláďat před lidmi uletěla a později se vrátila, dvě skončila v záchranné stanici a nyní se chystají k odletu. Podle místních ornitologů to ale znamená definitivní konec online přenosu hnízdění čápů.

 

Foto: Wikimedia, Richard Bartz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *