Dobromysl (oregano): Pro zklidnění nervů a detoxikaci organizmu

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) bývala jednou z nejoblíbenějších bylin staročeského léčitelství a kořenářství. Dnes už jí žádný labužník neřekne jinak než oregano. Do pozadí zájmu ustoupily i její vynikající léčebné účinky. Které to jsou?

Na začátek malá kvízová otázka: S jakou bylinkou, jako koření poměrně často využívanou v české kuchyni, je příbuzná dobromysl? Napovíme, že třeba takový bramborák by bez ní nebyl to pravé. Kdo hádal majoránku, ten se nespletl. Na příbuzenství dobromyslu a majoránky nejlépe ukazují jejich latinské názvy: dobromysl – Origanum vulgare, majoránka – Origanum majorana,

 

 


Nejen koření, ale i lék

Někteří lidé se občas podiví, když zjistí, že dobromysl a oregano je jedno a to samé. Oregano jako koření se v našich kuchyních velmi rychle zabydlelo, protože například italské pokrmy, k nimž jeho vůně a chuť neodmyslitelně patří, si našly cestu i k srdcím Středoevropanů.

Jako na léčivou bylinu se na dobromysl ale trochu zapomíná. Přitom její účinky jsou nezanedbatelné. Tak například ve starověkém Řecku se odvar z dobromysli používal jako protijed, hlavně při otravě bolehlavem, kterým po rozsudku smrti ze světa zprovodili i věhlasného filozofa Sokrata.

Čaj z dobromysli obecně pomáhá z těla odvádět škodlivé látky, a tak je vhodný k detoxikačním kúrám i při otravách. Jeho zklidňující účinky pak ocení lidé, kteří jsou v permanentním stresu, a ti, kdo trpí nespavostí. Pro ženy, které trpí na bolestivou menstruaci, může být dobromysl také dobrou pomocnicí. Stejně tak napomáhá při zánětech horních cest dýchacích nebo při bolestech kloubů.

 

Foto: Wikimedia, H. Zell

 

3 komentářů k “Dobromysl (oregano): Pro zklidnění nervů a detoxikaci organizmu

 1. 13.8.2012 at 8.43

  Tak jediné, co jsem věděla je, že oregano je planá majoránka. Ale že by oregano mělo také takový krásný název – dobromysl, to jsem netušila. A už vůbec, že ji potřebuju jako sůl. Protože jsem bohužel ve stresu, mám problémy se spaním atd. Podívám se v lékárně, zdali ji nabízí i v čajích. Nerada bych tu přežvykovala koření. Leč – možná postačí i to svařit… Díky za info.

  • Josef
   27.9.2012 at 10.39

   Pro oregano není třeba chodit do lékárny. Kupte jako koření a máte i na Boloňské špagety i na čaj. Lepší je ale kousek tohoto plevele v květináčku a je i na ozdobu 🙂

 2. 13.6.2013 at 22.07

  Jako malá holka jsem pila čaj z dobromysle,když mi ho moje babička nabízela,tak pokaždé poznamenala že je na dobrou mysl…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *