Dobromysl (oregano): Pro zklidnění nervů a detoxikaci organizmu

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) bývala jednou z nejoblíbenějších bylin staročeského léčitelství a kořenářství. Dnes už jí žádný labužník neřekne jinak než oregano. Do pozadí zájmu ustoupily i její vynikající léčebné účinky. Které to jsou?

Na začátek malá kvízová otázka: S jakou bylinkou, jako koření poměrně často využívanou v české kuchyni, je příbuzná dobromysl? Napovíme, že třeba takový bramborák by bez ní nebyl to pravé. Kdo hádal majoránku, ten se nespletl. Na příbuzenství dobromyslu a majoránky nejlépe ukazují jejich latinské názvy: dobromysl – Origanum vulgare, majoránka – Origanum majorana,

 

 


Nejen koření, ale i lék

Někteří lidé se občas podiví, když zjistí, že dobromysl a oregano je jedno a to samé. Oregano jako koření se v našich kuchyních velmi rychle zabydlelo, protože například italské pokrmy, k nimž jeho vůně a chuť neodmyslitelně patří, si našly cestu i k srdcím Středoevropanů.

Jako na léčivou bylinu se na dobromysl ale trochu zapomíná. Přitom její účinky jsou nezanedbatelné. Tak například ve starověkém Řecku se odvar z dobromysli používal jako protijed, hlavně při otravě bolehlavem, kterým po rozsudku smrti ze světa zprovodili i věhlasného filozofa Sokrata.

Čaj z dobromysli obecně pomáhá z těla odvádět škodlivé látky, a tak je vhodný k detoxikačním kúrám i při otravách. Jeho zklidňující účinky pak ocení lidé, kteří jsou v permanentním stresu, a ti, kdo trpí nespavostí. Pro ženy, které trpí na bolestivou menstruaci, může být dobromysl také dobrou pomocnicí. Stejně tak napomáhá při zánětech horních cest dýchacích nebo při bolestech kloubů.

 

Foto: Wikimedia, H. Zell

 

3 comments for “Dobromysl (oregano): Pro zklidnění nervů a detoxikaci organizmu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *