Jak a čím krmit mazlíčka II.: Pověry o kočičí stravě

Můžou kočky dostávat psí granule? Opravdu tak milují mléko a smetanu? Není pro ně přirozenější syrové maso než maso z konzervy? Tyto i další otázky si klade řada majitelů, především těch ‘novopečných’. Pojďme si na ně odpovědět.

 

Kolem výživy psů a koček u nás stále panuje řada mýtů. Faktem je, že se za posledních více než dvacet let názor na krmení domácích mazlíčků radikálně změnil.Zatímco naše babičky ještě krmily kočky zbytky z kuchyně, syrovým masem, mlékem s rozmočenou houskou, nebo jim dokonce sem tam přilepšily smetanou, po revoluci na nás zaútočila dravá reklama, která se nám snažila vnutit názor, že to nejlepší pro naše miláčky je granulované a konzervované krmivo. Jak to tedy je v případě koček?

 

 

Kravské mléko – nic pro kočku

Vybavíte si scénu z jedné z nejoblíbenějších pohádek Tři oříšky pro Popelku, kdy Libuška Šafránková kocourkovi do misky nalévá smetanu?

Mléko, smetana a mléčné výrobky obecně byly kdysi kočkám podávané celkem běžně, takže kočka se stala také ‘tváří’ řady produktů z mléka – dodnes se na nás usmívá například z tvarohových a smetanových pochoutek pro děti.

Ale pozor – kočka by kravské mléko a výrobky z něj vůbec dostávat neměla! Je-li vaše micka zvyklá sem tam dostat na přilepšenou pár kapek a nijak zvlášť netrpí, pak to není tragédie, ale pravidelně by kočky mléko dostávat neměly.

Laktóza obsažená v kravském mléce je pro kočky nestravitelná a může vyvolat průjem. Mléko je navíc pro kočky zbytečně kalorické, takže je lepší se mu ve výživovém plánu kočky vyhnout.

Už vůbec by mléko nemělo nahrazovat vodu. Pokud kočce chcete sem tam přilepšit, raději ve specializovaném obchodě kupte mléko, které je určené přímo kočkám.

 

Jak je to s kočičími granulemi?

Možná už jste si někdy říkali, že kočičí jídelníček sestavený jen z granulí a konzervovaného masa je chudý a začali jste uvažovat, jak kočce přilepšit.

Pokud kočce dáváte granule a ona je bez výhrady přijímá, pak se nemusíte bát. Z kvalitního krmiva čičina dostane vše, co pro své zdraví potřebuje.

Psí granule by ale kočičí krmivo nahrazovat neměly. Samozřejmě, že jestliže kočka ‘sezobne’ pák granulí z psí misky, nic se nestane, ale trvale z nich živa být nemůže. Neobsahují totiž velmi důležitý taurin, který kočky potřebují pro zdravý zrak a srdce. Hrozby, že by kočka z psího krmení mohla oslepnout, tedy bohužel mýtem nejsou.

 
 


 

Syrové maso a doma připravená strava? Raději ne

Pokud byste kočce chtěli připravovat krmení sami (například z vařeného masa, zeleniny, rýže a tak dále), měli byste si to pořádně rozmyslet. Otázkou totiž je, jestli tak dokážete kočce dát všechno, co potřebuje.

Aby kočka, živá z doma uvařeného jídla (samozřejmě ne toho samého, které jíte vy), měla všechno, co potřebuje, je nutné obohatit její stravu o doplňky stravy s vyváženým obsahem důležitých živin.

Občas se také objeví názor, že syrové maso je pro kočku lepší než granule a konzervy, které obsahují antioxidanty a konzervační látky. Opět jde ale spíš o předsudek.

Granule antioxidanty a konzervační látky sice obsahují, ale v nejnižší možné míře, takže kočce neuškodí. A i když by se mohlo zdát, že syrové maso je pro kočku tou nejpřirozenější potravou, měli byste mít na paměti, že právě to může být pro ni tím nejnebezpečnějším krmením, neboť může dojít k přenosu různých nemocí, například salmonelózy.

 

Foto: Wikimedia, Yumi Kimura

 

1 comment for “Jak a čím krmit mazlíčka II.: Pověry o kočičí stravě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *