Za divokými koňmi Převalského nemusíte až do Mongolska

O návratu koní Převalského do volné přírody se hovoří hlavně v souvislosti s Mongolskem. Není to ale jediné místo, kde tito vzácní koně nacházejí svobodu. Maďarský národní park Hortobágy je jediným místem v Evropě, kde žije stádo divokých koní Převalského. O jejich návrat do přírody zde usiluje zoologická zahrada z Kolína nad Rýnem.

Divocí koně dříve patřili do volné přírody Asie i Evropy. Na Starém kontinentě dnes již nalezneme jen jediné místo, kde se prohánějí divocí koně, a to koně převalského. Nebýt však iniciativy několika lidí, místo, kde volně koně žijí, byste v Evropě hledali jen těžko.

 

 

Největší stádo koně Převalského v Evropě

Program pro návrat koní Převalského do volné přírody v Hortobágy vede zoologická zahrada z Kolína nad Rýnem. Projekt je velmi úspěšný, neboť zdejší stádo zde čítá již přes 200 koní. Zdejší přírodní podmínky koním svědčí, protože se velmi podobají těm, které panují v původní domovině koní Převalského – ve stepích podél mongolsko-čínské hranice.

Ze své domoviny ale v první polovině 20. století koně vymizeli, protože přicházeli o životní prostor a zdejší obyvatelé je navíc lovili kvůli masu. Uvádí se, že poslední kůň Převalského byl ve své původní domovině spatřen v roce 1969.

Jen díky snahám ochránců a programům na záchranu koní Převalského, jaké vede například pražská zoologická zahrada nebo právě zoo z Kolína nad Rýnem, bylo plemeno, které bylo prohlášeno za vyhynulé, překlasifikováno na kriticky ohrožené. A budou-li chovatelské programy a záchranné projekty i nadále tak úspěšné jako doposud, mohlo by se dařit počty koní Převalského dále navyšovat nejen v zajetí, ale i ve volné přírodě.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *