Vědci zjistili, že Antarktida bývala tropickým rájem

Vědci provedli vrt pod ledovou pokrývku Antarktidy a zjistili, že před 53 miliony let byl tento světadíl subtropickým rájem. Dokládají to například usazeniny pylů tropických rostlin. Pro vědce je tento objev dalším kamínkem do mozaiky proměn klimatu na Zemi.

Letní teploty kolem příjemných 25 stupňů Celsia a mírná zima, kdy teplota neklesala pod 10 stupňů. Tak pravděpodobně vypadala Antarktida před 53 lety.Těžko uvěřit, že se pod ledovým příkrovem čtvrtého největšího světadílu Země skrývá tajemství tropického ráje. Nicméně tuto skutečnost dokládá objev stop pylů rostlin příbuzných dnešním palmám, baobabům a makadamům.

 

 

Vše odhalil kilometrový vrt do sedimentů Antarktidy

Ledovce, které po stovky tisíc let Antarktidu formují, z jejího povrchu už dávno smetly důkazy o její tropické podobě. Vědci ale provedli kilometrový vrt do sedimentů Antarktidy a důkazy našli.

Odborníci jsou nyní schopni zcela přesně určit, jaké klima na Antarktidě před miliony let panovalo. Výsledky vrtu vypovídají dost i o tom, jaká tehdy byla koncentrace CO2 v ovzduší.

Tyto poznatky jsou cenné i pro zpřesnění modelu klimatických změn na Zemi a pomohou i při odhadech dalšího vývoje globálního oteplování a jeho dopadech na úroveň hladiny moří a na schopnost rostlin přizpůsobit se klimatickým změnám.

 

Foto: Wikimedia Commons, Vincent van Zeijst

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *