Čistička odpadních vod nebo krásná zahrada? V jednom můžete mít obojí

Jak řešit odpadní vody na vaší chatě? Vyjma klasických jímek, septiků apod. lze také využít biologického způsobu čištění odpadních vod. Toto téma mne nejvíce zaujalo v nové publikaci nakladatelství Grada Voda v domě a na chatě.

 

Procházíte se zahradou a vaši pozornost připoutá hustý krásný mokřad s rákosem obecným, chrasticí rákosovitou a orobincem. Ve skutečnosti se díváte na vegetační kořenovou čistírnu.Právě tato forma čištění odpadní vody je nejvíce vhodná do rekreačních objektů, chalup i na letní tábory, prostě tam, kde kolísá nebo je přerušovaná koncentrace a množství odpadních vod.

 

 

Mokřad jako čistička odpadních vod. Funguje to!

Hezký mokřad dokáže díky svým kořenům, fyzikálním procesům filtrace a sedimentace a dalším faktorům odstranit mnoho nerozpuštěných a organických látek a koloidních částic.

Částečně je procesem odstraněn dusík, fosfor, ale také těžké kovy, tenzidy a další látky.

Kořenová čistírna může být horizontální nebo vertikální. Je tedy na vašem uvážení, která z alternativ by byla pro váš objekt nejideálnější.

 

Jak vytvořit vegetační čistírnu odpadních vod

Co se týká možnosti horizontální čistírny, pak je v zásadě potřeba vytvořit zemní jímku, jejíž dno a stěny musí být zpevněny, aby nedocházelo k deformacím. Do jímky se vloží ochranná geotextilie, dále fólie o tloušťce 1-1,5 mm (popř. 1,5-2 mm u větších ploch) a po té znovu geotextilie.

Fólie je v krajích vytažena až ven a utěsněna např. kameny. Detailní zpracování i s technickým nákresem a vhodnou výplní naleznete nejen v publikaci. Pro filtraci se nejvíce doporučují hrubozrnné materiály jako štěrk, kačírek či drcené kamenivo. Voda se přivádí do systému nejlépe plastovým potrubím.

Jestliže se rozhodnete změnit systém kanalizace a pustíte se s nadšením do vegetační kořenové čistírny, vyjma šikovných rad, které jsou dobře popsány ve výše zmíněné knize, se držte samozřejmě legislativně podle ČSN 75 6401. Nezapomínejte kosit trávu v okolí a také rákos a chrastici. Odstraňujte plevel, jako jsou kopřivy, nálety keřů a stromů.

 

Jak dlouho a za jakých podmínek čistička funguje

Dobře udržovaná čistička vám plnohodnotně poslouží patnáct až dvacet let. Nepotřebuje příliš náročnou údržbu a je víceméně soběstačná.

Její účinnost záleží na hustotě porostu, na ročním období a dalších faktorech. Je však rovněž krásnou a nedílnou součástí vaší zahrady. Můžete sedět na lavičce a „kochat“ se zelení a klidným prostředí, aniž byste si přímo uvědomovali, že doslova sedíte u čističky. Příroda s šetrnými lidskými zásahy má schopnost být úžasně regenerativní a multifunkční.

Celosvětově je znám problém se současným nedostatkem vody v některých lokalitách a s budoucími globálními problémy. Není to jen harmonické řešení otázky odpadních vod tak, aby neznečišťovaly okolní přírodní prostředí, ale i efektivní využívání všech vod, tj. pitné, užitkové a srážkové.

Zajímá-li vás, jak lze znovu vrátit do procesu vodu z koupelen a dřezů (tzv. vodu šedou) a jak efektivně zužitkovat srážkovou vodu, pak vám vřele doporučuji onu zmíněnou publikaci autorů Jan Šálek a kolektiv z nakladatelství Grada. Obecně o knížce se můžete dočíst také zde.

 

Autor: Martina Boučková
Foto: Grada

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *