Neohleduplní houbaři devastují lesy

muchomurka_cervena

Češi jsou vášniví houbaři, z lesů ročně vynesou na 46 tisíc tun hub. Podle mezinárodní organizace Program for the Endorsement of Forest Certification (PEFC) ale často sbírají i přísně chráněné houby a nejedlé houby ničí. Jde o velký zásah do ekosystému lesa.

 

Nezisková organizace PEFC, která spravuje systém certifikace lesů a hledá rovnováhu mezi zájmy lesníků, dřevařů, ekologů i běžných návštěvníků lesů, upozorňuje na fakt, že čeští houbaři se mnohdy v lesích chovají nevhodně.“Situace sice není tak zlá jako v Rusku a Polsku, kde sběr organizují bezohlední ‘houboví baroni’, ale v některých lokalitách v Česku sběr lesních plodů poškozuje lesní ekosystémy,” říká Stanislav Slanina, výkonný ředitel PEFC v České republice.

 

 

Houbaři ničí nejedlé houby a druhy, které neznají

Za největší problém odborníci považují především skutečnost, že řada českých houbařů ničí houby, které neznají nebo o nichž vědí, že jsou nejedlé. Často ale také sbírají druhy, které jsou přísně chráněné.

V ČR přitom houbaři ročně z lesů odnesou na 46 tisíc tun hub, což dělá přibližně 4,5 kilogramu hub na jednoho obyvatele. Sběr hub v tomto rozsahu už je významným zásahem do ekosystému lesa.

“Zdravý lesní ekosystém zabraňuje erozi půdy, zadržuje vodu a pomáhá uchovat rozmanitost rostlinných a živočišných druhů. A houby jsou nedílnou součástí lesního hospodářství. Vhodný způsob sběru přispívá k trvale udržitelnému rozvoji lesa,” upozorňuje Stanislav Slanina.

Není to zdaleka ale jen sběr hub, který ovlivňuje ekosystém lesa. Ve velkém se u nás sbírají i další lesní plody, jako jsou borůvky (podle údajů ministerstva zemědělství jejich množství nasbírané za rok 2011 činí asi 2,13 kilogramů na domácnost), maliny, ostružiny a bezinka (za stejné období asi půl kilogramu na domácnost u každé) či brusinky (přibližně čtvrt kilogramu za rok 2011 na domácnost).

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *