Jak a čím krmit mazlíčka I.: Krmivo pro psy

Víte, jak správně krmit svého psa, aby měl dostatek živin a zároveň, aby jeho zažívání netrpělo? Možná se dopouštíte chyb, o nichž nemáte tušení, a přesto mohou být z hlediska výživy a zdraví psa zásadní. Poradíme vám, jak se jim vyhnout.


 

Granule, konzervy, těstoviny, rýže, zelenina… Čím z toho krmit psa, aby dobře prospíval? Od každého trochu, nebo jen jedním typem krmiva? U psů platí, že méně je někdy více.

 

 

Když granule, tak jen granule

Zažívání psů je stavěné jinak než to naše. Měli bychom to mít na paměti. Důležité je především uvědomit si fakt, že trávicí soustava psa se každému typu potravy musí přizpůsobovat, aby byla schopna ji efektivně vstřebat.

To znamená, že pes by měl dostávat jen jeden typ krmení. Podáváte-li mu granule, neměli byste je kombinovat s masem z plechovky. Krmíte-li naopak masem s plechovky doplněné o těstoviny nebo rýži a zeleninu, neměl by pes dostávat granule vůbec.

Stejně tak byste měli šetřit pamlsky, neboť to je další typ krmiva. Pamlsky by měli sloužit skutečně jen jako odměny výjimečného charakteru.

 

I krmení granulemi má svá pravidla

Granule mají oproti ostatnímu krmivu (například masu z plechovek) určitá specifika. Především jsou více ‘koncentrované’ – obsahují ve stejné hmotnosti více masa, živin atd.

Krmnou dávku je tedy nutné přizpůsobit, řiďte se velikostí plemene (jiné množství potřebuje jezevčík, jiné labrador), aktivitou vašeho psa (sportuje s vámi, nebo tráví víc času v pelíšku?) a jeho stářím (sedmiletí a starší psi rozhodně nemohou dostávat granule pro mladé aktivní psy nebo dokonce pro štěňata). Stejně tak psům nejsou určené granule kočičí!

 

Kolik krmiva podávat a jak často?

Malým a středním plemenům stačí podávat krmivo jednou denně. U velkých plemen je doporučeno denní dávku rozdělit nadvakrát. V obou případech ale dbejte na to, aby měl pes u misky s granulí dostatek čerstvé vody.

Při dávkování granulí se ale příliš neřiďte doporučením z obalu. Časopis dTest totiž při testování suchého krmiva pro kočky odhalil, že někteří výrobci uvádějí vyšší dávkování, čímž zřejmě chtějí navýšit spotřebu granulí a přimět tak majitele nakupovat jejich produkty častěji. Nedá se vyloučit, že se občas podobného nešvaru dopustí i výrobci krmiv pro psy.

Bude tedy lepší, když se o dávkách krmiva poradíte přímo s veterinářem, který je nejlépe obeznámen s fyzickou kondicí a zdravím vašeho psa a potřebami daného plemene.

 

Není konzerva jako konzerva

Při nákupu konzerv si dejte pozor, jaké krmivo kupujete – existují totiž dva typy. Jeden druh konzerv je kompletním krmivem, to znamená, že se k masu už nic nepřidává – žádné těstoviny ani rýže.

Levnější konzervy jsou spíše doplňkové a naopak je třeba, abyste maso psovi doplnili o další složky potravy, jako jsou těstoviny, rýže a zelenina.

 

Časté střídání druhu krmiva psovi nesvědčí

Zůstaňte věrní druhu, časté střídání krmiv psovi taky neprospívá. Pokud máte pochybnosti, jestli dané krmivo poskytuje vašemu psovi všechno, co potřebuje, a chcete zkusit jiné, pak krmiva měňte v rozmezí několika měsíců.

Přechod na jiné granule by měl být pozvolný, vyhnete se tak negativní reakci organizmu vašeho psa na nové granule (průjmu atd.). Nové granule nejprve přimíchávejte do misky s původními a jejich podíl pozvolna navyšujte.

 

Rada na závěr: Jak nakupovat psí granule a jak je uchovávat

Některé obchody ve výprodeji nabízejí za atraktivní ceny krmivo, které má těsně před datem spotřeby, nebo je dokonce už prošlé. Nákup takového balení sice může být ekonomicky výhodný, jeho obsah ale už nemusí být vhodný pro zdravý vašeho psa – zejména u velkých balení, jejichž spotřeba trvá dalších několik měsíců.

Při nákupu granulí se nedoporučuje kupovat ani navážené krmivo, a to z toho důvodu, že nemáte jistotu, jak dlouho bylo krmivo otevřené. Čím déle je načaté, tím víc se zvyšuje riziko zanesení cizorodých látek, vzniku plísní a žluknutí tuku.

To mějte na paměti i při uchovávání granulí doma a dbejte na to, aby pytel s granulemi byl vždy dobře uzavřený. A pokud váš pes nezkonzumuje načaté krmivo v kratším časovém rozmezí, raději se vyhněte nákupu velkých balení – krmivo by se vám doma zbytečně kazilo.

 

Foto: Wikimedia

 

1 comment for “Jak a čím krmit mazlíčka I.: Krmivo pro psy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *