Taťána Kuchařová a Kateřina Sokolová propagují kožešiny. Ochránci zvířat protestují

Sdružení Svoboda zvířat ve středu 25. června 2012 zaslalo otevřený dopis Miss World Taťáně Kuchařové a Miss ČR 2007 Kateřině Sokolové, v němž vyjádřili znepokojení nad tím, že modelky propagují pravé kožešiny. Média nedávno přinesla fotografie, na nichž topmodelky pózují v kožešinách.

“Otevřený dopis jsme se Taťáně Kuchařové rozhodli napsat poté, co jsme zjistili, že opět nafotila kožešinovou kolekci,” vysvětlila Lucie Moravcová, předsedkyně občanského sdružení Svoboda zvířat. “Mnoho lidí, kteří tuto módu podporují, vůbec netuší, jaká krutost na zvířatech se za ní skrývá. Pevně věříme, že toto je i případ paní Kuchařové, která je vzhledem ke své charitativní práci, pro kterou si ji vážím, jistě empatická, a doufáme, že svůj kladný vztah ke kožešinám přehodnotí a okruh svého soucitu rozšíří také na zvířata,” dodala Lucie Moravcová.

 

 

Modelka Kateřina Sokolová se pravým kožešinám také nevyhýbá

Kromě Taťány Kuchařové byl obdobný dopis zaslán i Miss ČR 2007 Kateřině Sokolové. Již v červnu totiž médii proběhly zprávy o tom, že modelka udělala kolekci fotek modelů z pravé kožešiny, a to při slavnostním otevření pražského butiku Obsession.

Jiné zprávy informovaly o fotokampani kožešinové kolekce Ivany Mentlové, jejíž tváří se stala Miss World Taťána Kuchařová. Ochránci zvířat se proto rozhodli obě modelky oslovit a pokusit se je přesvědčit, že kožešinový průmysl je krutý vůči zvířatům a že by spíše měly vystupovat proti němu.

 

Modelky by neměly propagovat krutý kožešinový průmysl

Kvůli kožešinové módě je každoročně po celém světě zabito více než 90 milionů zvířat. Takzvaně ‘kožešinová zvířata’ se buď odchytávají ve volné přírodě, nebo jsou chována na kožešinových farmách.

Jak uvádějí zástupci sdružení Svoboda zvířat, prvně jmenovaný způsob je u nás zakázán. Na farmách, kterých je zde asi patnáct, jsou chováni norci, lišky a činčily.

Zvířata jsou chována v malých, strohých klecích, v nichž nemají žádné podněty a nemohou projevovat své přirozené chování. Výsledkem těchto podmínek chovu jsou nemoci, abnormální chování, stereotypie, agresivita a sebepoškozování, či dokonce zabíjení vlastních mláďat.

Řada evropských zemí již chov kožešinových zvířat zakázala. V ČR za tímto účelem vznikla petice, kterou již podepsalo kolem 8 000 lidí.

Podrobné informace o problematice kožešinové módy se dočtete na www.protisrsti.cz.

 

Foto: Rosengurtt, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *