9 zvířat, jimž protéza zlepšila či zachránila život

Kočka bez zadních končetin, delfín bez ocasní ploutve, čáp bez zobáku… To jsou jen některá zvířata, která by se bez speciálních protéz neobešla. Vyvíjení protetických končetin či jiných částí těla pro zvířata ale není žádná kontroverze – poznatky získané při jejich vývoji značně pomáhají i při vývoji protéz pro lidi.

Přinášíme vám příběhy několika zvířat, které se mohou stát inspiracíi každému, kdo bojuje s nějakým handicapem. Zvířata se s úrazy vyrovnávají mnohem lépe – nikdy neklesají na mysli a dopředu je žene nezměrná vůle k životu.

Delfín bez ocasní ploutve


Delfíní samice Winter už od roku 2005 žije v akváriu ve městě Clearwater (Florida), kam se dostala poté, co přišla o ocasní ploutev. Už o dva roky později vědci začali pracovat na speciální protéze, která by jí ocasní ploutev nahradila. A podařilo se! Winter je spokojeným delfínem, jako kterýkoliv její zdravý kolega, a v akváriu rozdává radost a novou naději lidem, kterým musela být amputována končetina.

 

 

Orel bez zobáku


Samice orla bělohlavého, pojmenovaná Beautty (Kráska) se před pěti lety dostala na mušku pytláka. Střela ji připravila o zobák. Od té doby byla Beautty odkázána na ruční dokrmování lidmi. Díky protéze, která nahradila její vlastní zobák, dnes už její život nezávisí na lidské pomoci – loví sama.

 

 

Kocour bez zadních nohou


Kocour Oscar je vůbec první kočkou na světě, která dostala protézu. Tedy vlastně – protézy. O obě zadní nohy totiž přišel po střetu s kombajnem. Protetické náhrady zadních nohou byly vyvinuty tak, aby co nejlépe kopírovaly možnosti kočičích tlapek a pro vědce jejich vývoj posloužil novými poznatky i v oblasti vývoje protéz pro lidi. Oscarovi umělé nožky slouží dobře a nebrání mu ani v jeho rozpustilých hrách. Musel si ale zvyknout na život v bytě, venku žít s protézami nemůže.

 

 

Slůně bez nohy


Slůně Chhouk z Kambodži se může pochlubit zřejmě největší protézou na světě. O nohu sameček přišel po té, co se chytil do oka nastraženého pytláky. Chhouk byl podvyživený, sotva stál na nohou a levá přední noha už na tom byla velmi špatně a nedala se zachránit. Dnes ale Chhouk žije takřka plnohodnotný život s protézou a dorůstá v jinak zdravého a krásného slona.

 

 

Mořská želva bez ploutví


Zřejmě po napadení žralokem přišla mořská želva Allison o tři ploutve. S jedinou ploutví nemůže mořská želva žít – Allison neustále plavala v kruhu. Opatřit jí protézu bylo k její záchraně nezbytné. Její speciálně vyvinutá protetická ploutev funguje jako kormidlo, a pomáhá jí udržovat stabilitu a směr, i když se želvička nějakou dobu učila, jak zkoordinovat pohyby zdravé ploutve a protézy.

 

 

Koník bez oka


KBuck je miniaturní koníček, který přišel o oko, když ho jeho vlastní matka kopla pár dnů po narození. Koník bez oka, to samo o sobě ještě není nic vážného, jenže KBuck byl koník určený k vystupování na zábavných akcích. Vypadalo to, že se z něj stane obyčejný domácí mazlíček. Pak ale veterináři majitelům nabídli možnost vyvinout pro koníčka protézu. Tak se taky stalo a KBuck nyní může budovat svou kariéru i s umělým okem.

 

 

Čáp bez zobáku


Tento čáp z Maďarska byl nalezen bez zobáku. Jak o něj přišel, nikdo neví. Díky odborníkům na slovo vzatým ale dostal druhou šanci – umělý zobák, který mu, stejně jako orlici Beautty, umožnil žít dál.

 

 

Tele bez zadních končetin


Meadow je bezesporu první telátko na světě, které má náhradu za obě zadní nožky. Ty samičce omrzly a nedalo se už nic dělat. Každé jiné tele by tím pádem bylo odsouzeno k smrti, Meadow ale měla štěstí. Patnáctičlenný tým odborníků a studentů veteriny z coloradské univerzity se chopil příležitosti a začal pro Meadow vyvíjet speciální protézy. Majitelka jalovičky, Nancy Dickenson, novinářům řekla, že Meadow je jako její dítě a má před sebou krásný a dlouhý život.

 

 

Pes bez nohy


Pejsek Cassidy byl tulák, který ve velmi zanedbaném stavu skončil v útulku. Byl dán k adopci, ale pejsek bez nohy nebyl nadějným adeptem na domácího mazlíčka. Pak ale přišli Susan a Steve Pasovsky. Nejen, že Cassidymu dali nový domov, ale zároveň po dohodě s veterinářem nechali udělat i speciální protézu pro pejska. Umělou nohu vyvinuli studenti na katedře veterinární medicíny v Severní Carolině a přispěli tak novými poznatky i k vývoji protéz pro lidi. Cassidymu to s umělou nožkou ťapká dobře a podle páníků vydrží i hodinové procházky, včetně vycházek na pláž.

 

Foto: mnn.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *