Norská lesní kočka: Okouzlující chlupáč ze severské divočiny

Jak už jméno tohoto plemene napovídá, jedná se o velmi specifickou kočku. Uvažujete-li nad jejím pořízením, musíte vzít v potaz, že se jedná o kočku, která si do jisté míry zachovala potřeby svých divokých předků a budete muset jejím potřebám dostát. Jinak ale Norka bude věrným mazlíčkem.

Tyto impozantní kočky mají velmi dlouhou historii, o jejich původu se toho ale moc neví. Pocházejí ze skandinávské divočiny, která jim dala do vínku robustní tělo, hustou srst a houževnatou povahu. Kdo ale byli její předci, o tom se můžeme jen dohadovat.

Podle jedné teorie jsou norské lesní kočky potomky koček dovezených ze Skotska, podle jiné jde o potomky angorských koček zavlečených v 16. století z Malé Asie, čemuž by odpovídalo i jejich zabarvení, které v té době pro evropské kočky nebylo typické.

 

Krásná divoška ze Skandinávie

Norku si s ostatními podobně vypadajícími plemeny rozhodně nespletete. Charakteristický je jejich velmi huňatý a dlouhý ocásek, v zimním období jsou pak nápadné i ‘licousy’, dlouhá srst (hříva) na krku a na zadečku (kalhotky).

Pro norské lesní kočky je typická i jejich trojúhelníkovitá hlava s lehce šikmýma očima, které podtrhují její divoký výraz. Občas se objevují i štětinky na uších, připomínající štětinky rysů.

Tyto kočky jsou také poměrně robustní, mohou mít od tří do osmi kilogramů, přičemž mohutnější bývají především kocouři. Norky mají oproti ostatním kočkám také poměrně dlouhé nohy a silné drápy.

 

Video: Norské lesní kočky

 

 

Jaký je norská lesní kočka mazlík?

Ačkoliv vypadají divoce, jsou to kočky velmi přátelské. A pokud chcete, aby vaše kočka byla jen vaše a nemazlila se s každou návštěvou, pak je Norka přesně ta, kterou hledáte.

Jde navíc o kočky velmi inteligentní a hravé a na rozdíl od plemen, která jsme si v rámci této rubriky zatím představili, jsou na člověku zcela nezávislé. Nemusíte se tedy bát, že po odchodu do práce po vás bude kočka doma tesknit.

 

Norské lesní kočce bude lépe venku

Jak již bylo řečeno, norská lesní kočka si zachovala své potřeby z divočiny. Není sice divoká, neboť jejími předky pravděpodobně ani divoké kočky nebyly, ale léta ve volné přírodě z ní udělaly kočku, která v malém bytě příliš šťastná nebude.

Šťastný nebude ani majitel, který jí neposkytne volný výběh a především pořádné škrabadlo. Norky mají potřebu stále obrušovat své silné drápy, což především v domácnostech vybavených drahým nábytkem není žádoucí.

Možná si řeknete, že takovou impozantní kočku je škoda nechat běhat venku, ale věřte, že na zahrádce či dvorku bude spokojenější. A nebude jí vadit ani sníh a mráz – srst s hustou podsadou ji před zimou spolehlivě ochrání.

Právě hustá srst potřebuje zejména v období línání zvýšenou péči.

Norské lesní kočky jsou rození lovci, takže soužití s menšími domácími mazlíčky zřejmě nebude dělat dobrotu. Pozor dejte hlavně na rybičky v akváriu či jezírku!

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *