Brazílie bude bojovat geneticky modifikovanými komáry proti horečce dengue

Brazílie – Brazilská vláda se rozhodla tvrdě zakročit proti nebezpečné horečce dengue, kterou komáři ročně nakazí až 100 milionů lidí. Do boje proti komárům-přenašečům pošlou geneticky upravené komáry.

Horečka dengue v tropických a subtropických oblastech postihne každý rok 50 až 100 milionů lidí. Stačí jedno komáří bodnutí a nejpozději do sedmi dnů se projeví první příznaky – bolesti svalů, únava, v horším případě i krvácení.Virus, který vážné onemocnění způsobuje, přenáší komár rodu Aedes aegypti. Jedinou účinnou zbraní, kterou lze šíření viru zastavit, je hubení komárů.

 

 

Opět pomohla genetika

Právě v tomto směru by měli pomoci geneticky upravení komáří jedinci. Řešení problému spočívá v tom, že geneticky upravení komáří samečci rodu Aedes aegypti budou po milionech vypouštěni do přírody, kde budou napomáhat zrodu nové populace. Vtip ovšem spočívá v tom, že potomci modifikovaných samečků nebudou schopni dožít se dospělosti, čímž se sníží populace komárů a zároveň se zabrání dalšímu šíření viru.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví si libuje, že díky geneticky modifikovaným komárům se za půl roku ve dvou městech, kde byla metoda testována, podařilo snížit počet komárů o 90 procent.

V brazilském státě Bahia byla už o víkendu otevřena nová laboratoř, v níž se budou geneticky upravení komáři pod dohledem odborníků líhnout. Předpokládá se, že se v laboratoři týdně vylíhnou 4 miliony komárů, kteří budou pomáhat hubit virem nakažené jedince.

 

Foto: Wikimedia

 

 

______________________________________________________

 

PTÁME SE VÁS:

[poll id=”5″]

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *