Do lesa zatím jen na procházku, houby v červenci moc nerostou

Zdá se, že počasí houbařům přeje – deštivé a přitom teplé počasí teď v červenci leckoho vyláká do lesa. Přesto ale úlovky nejsou takové, na jaké jsou houbaři v sezóně zvyklí. Mykologové ale nabádají k trpělivosti – ta nejlepší doba na houby teprve přijde.

Byli jste v posledních dnech na houbách, ale nakonec jste domů přinesli prázdný košík? Není divu. Mykologové uvádějí, že červenec houbám příliš nepřeje, a tak si na ty pravé ‘houbařské žně’ budeme muset ještě pár týdnů počkat.

 

 

Houbám nesvědčí výkyvy teplot

Podle Jana Zavřela, člena České mykologické společnosti, není deštivé počasí v červenci zárukou, že houby porostou. Nepotřebují totiž jen vláhu a teplé počasí. Jejich růstu v červenci totiž nepřejí velké rozdíly teplot mezi dnem a nocí, které jsou pro tento měsíc typické.

 

Hřib pravý

 

Rozdíly mezi denními a nočními teplotami se začnou snižovat až v průběhu srpna. To už by měly začít houby růst. Nejlepší je ale pro houbaře září a je-li teplý podzim, pak i říjen. Houby si ale nejvhodnější dobu pro svůj růst vybírají samy, a tak můžeme jen doufat, že to vhodné období nastane už brzy.

Nicméně, pokud máte chuť na dobrou smaženici nebo potřebujete pár hub do bramboračky, pak všechny ostatní houby dobře zastoupí špička obecná. Špičky najdete na světlých loukách nebo podél polních cest, jak rostou hezky v kruhu.  Že rostou i nyní v červenci, o tom jsme se přesvědčili i my. Byly výborné!

 

Foto: ab, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *