Měsíček lékařský: Hojí a působí protizánětlivě

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je krásná rostlina, která je nejen ozdobou záhonů a kytic, ale i důležitou součástí přírodní lékárničky. Kromě měsíčkové masti, která výrazně napomáhá hojení ran, účinně působí i další přípravky s obsahem měsíčku.

Měsíček patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), stejně, jako třeba podběl lékařský. Je to nápadná, až 80 centimetrů vysoká a bohatě větvená bylina s krásnými oranžovými a žlutými květy, i když v důsledku šlechtění již barevných variant existuje víc.

 

 

 

Pěstování měsíčku lékařského

Semena měsíčku lékařského lze běžně sehnat ve specializovaných obchodech. Výsev je nejlepší provádět na hlinitopísčité půdě, která je dobře zásobená živinami, avšak ne příliš vlhká. Měsíčkům svědčí slunná místa i polostín.

Výsev je možné provádět zjara i brzy v létě. Měsíček kvete až do pozdního podzimu.

 

Léčivé účinky měsíčku lékařského

K léčebným účelům se používají především květy. Ty se ale nesbírají v plném květu, nýbrž polorozkvetlé.

Měsíček je znám zejména pro své hojivé účinky, rozsah jeho léčivých schopností je ale širší. Například odvar z měsíčku působí protizánětlivě, takže pomáhá například při zánětech horních cest dýchacích nebo zánětu tlustého střeva, pomoci ale může i ženám trpícím menstruačními problémy a lidem s onemocněním jater.

Měsíčkový čaj pročišťuje krev, takže se jeho užívání doporučuje i při infekční žloutence. Odvar navíc zlepšuje trávení.

 

Jak připravit měsíčkovou mast a měsíčkovou tinkturu

Na popáleniny, vředy a unavené svaly je doporučováno přikládat obklady z měsíčkové tinktury, která se připravuje z jednoho litru pálenky a hrsti květů, které se v pálence nechávají dva týdny louhovat.

Měsíčková mast je pak dobrá na pooperační jizvy, rány, křečové žíly, bércové vředy, spáleniny či omrzliny, hemoroidy a další problémy.

Připravíte ji ze čtyř hrstí (nejlépe čerstvých) měsíčkových květů a 500 gramů čistého vepřového sádla. Sádlo zahřejte a do ještě horkého přidejte nasekané měsíčkové květy. Hrnec se směsí sádla a měsíčku přiklopte a nechejte 24 hodin louhovat. Druhý den směs opět rozpusťte, přefiltrujte přes plátno a vzniklou měsíčkovou mast nalejte do vhodné nádoby.

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *