Jak přilákat ptactvo a motýly blíž k obydlí? Poradíme vám

Život v příjemném prostředí činí naše životy spokojenější. Zelená ulice, kde v korunách stromů zpívají ptáci, je mnohem lepším místem k bydlení, než hlučná ulice plná aut a prachu.

Každý z nás může udělat něco málo pro to, aby prostředí, ve kterém žijeme, bylo příjemnější. Naše okolí udělají krásnější a živější rostliny a hmyz a ptáci, které přilákají.

 

 

Udělejte radost sobě i motýlům

Kdy jste naposledy viděli nějakého motýla? Kolik včel a čmeláků v průběhu jara a léta vidíte? Kolikrát jste slyšeli luční kobylku? Řada z nás se jistě shodne na tom, že těchto dříve hojných druhů v poslední době ubylo. A není se čemu divit. Na posekaném trávníku, betonu a asfaltu se hmyzu nedaří.

Včelky, čmeláci a motýli vyhledávají květy. Když svou zahrádku či záhon osadíte vhodnými rostlinami, budete se kochat celé jaro a léto. Tedy, pokud patříte k těm šťastnějším, kteří bydlí v domku se zahrádkou. Ale i z balkonu můžete udělat příjemnou oázu plnou rostlin.

Vděčné a nenáročné jsou bylinky. Hodí se na záhon i do truhlíků. Bylinky využijete jako koření (bazalka, dobromysl, tymián či rozmarýn) nebo jako lék (šalvěj, levandule nebo měsíček).

Na malých záhonech můžete vysadit květiny, jako jsou například cínie, chrpy, kopretiny a další.

 

Video: Záhon s květinami

 

Jak přilákat ptactvo

Ptákům se daří tam, kde je dostatek hmyzu či jiné pro ně vhodné potravy. Hmyz se většinou ukrývá ve vyšší trávě, v keřích či na stromech.

Právě stromy a keře navíc ptactvu poskytují úkryt před dravci a vhodné místo ke hnízdění. Máte-li dostatek prostoru kolem domu, můžete jej využít k vysázení stromů či keřů, jako jsou šeříky, zlatice a podobně.

Ptáci si u vás rychle zvyknou i tehdy, nabídnete-li jim přes zimu něco na zob. Aby u vás zůstali i přes rok, zajistěte jim potravu i mimo zimní období. Jak? Kupujete-li v zimě zrní pro venkovní ptactvo, nic nezkazíte, když pár hrstiček semen uschováte a na jaře je rozhodíte na vhodném místě. Na našem záhonku takhle letos vyrostl len, mák a nádherné slunečnice, jejichž semínka nyní lákají spoustu sýkorek, dlasky a další ptáky.

V7čet těchto možností samozřejmě není vyčerpávající. Je jen malou ukázkou toho, jak můžete své okolí udělat krásnější a příjemnější a jak zároveň přispět k zachování ohrožených druhů.

 

FOto: ab

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *