Norská národní plemena koní jsou v ohrožení, hrozí jim vyhynutí

Norsko má čtyři vlastní plemena koní. Už brzy by ale nemuselo mít žádné. V důsledku špatného hospodaření, křížení koní a nezájmu chovatelů populace norských plemen koní ubývá.

Fjordský kůň, nordlandský pony, norský dole a norský chladnokrevný klusák – to jsou původní plemena, která do Norska patří již po staletí a stala se takřka jedním z národních symbolů.

Tato plemena již od pradávna Norům sloužila nejen k dopravě, ale i v hospodářství. Nyní jsou však v ohrožení. Jejich populace neustále klesají. Na vině je především nezájem chovatelů. Pár koní se chová už jen v zájmových chovech, protože například ze zemědělství je vytlačili stroje.

 

 

Původních norských plemen žije na světě už jen několik tisíc

Jedním z nejstarších plemen je fjordský kůň. Znám je již čtyři tisíce let a patřil k nejoblíbenějším koním Vikingů. Poměrně malý, ale silný koník je jedním z nejpopulárnějších, přesto v Norsku žije již pouze pět tisíc koní tohoto plemene. Celosvětově se pak jejich počet odhaduje na 70 tisíc.

Početně nejlépe je na tom norský chladnokrevník. Těchto koní jen na území Norska žije asi 10 tisíc. Naopak nejohroženějším plemenem je nordlandský poník. Ti v polovině 20. století téměř vyhynuli a zachránit se je podařilo jen díky necelé dvacítce postarších klisen a jedinému přeživšímu hřebci, s nímž jsou dnes příbuzní všichni ze tří tisíc nordlandských poníků.

Klisna fjordského koně s hříbětem

 

Nebude-li o koně zájem, jejich budoucnost bude nejistá

Každé plemeno dnes v celém Norsku čítá na 200 chovných klisen, což je velmi málo. K zachování čisté genové linie by bylo zapotřebí, aby se 200 chovných klisen narodilo každý rok.

Norská plemena patří k tradičnímu venkovu, a proto se je místní snaží zachránit, jak to jen jde. Kontrolované rozmnožování zajišťuje čistou genovou linii, ale není možné takto koně udržovat do nekonečna, pokud o ně nebude zájem. Proto se odborníci snaží venkovské hospodáře přesvědčit, aby koně chovali alespoň pro potěšení, když ne pro hospodářskou činnost.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *