Týden mezi vodicími psy

Dostala jsem možnost strávit krásný týden na soustředění vodicích psů a jejich páníčků, jež, jako každý rok, pro své klienty pořádalo občanské sdružení Pes pro tebe. Odvezla jsem si spoustu krásných zážitků a získala nové přátele mezi hafany i klienty.

Soustředění probíhalo od 25. června do 1. července v Kralupech nad Vltavou. Nejela jsem sem jako reportérka, nýbrž jako průvodkyně dvou nevidomých slečen. Od akce jsem si slibovala především bližší seznámení s prací vodicích psů.Abych se však přiznala a nezastírala nic ani svým čtenářům, na soustředění jsem jela i proto, abych se podívala, jak pracují psi z tábora cvičitelky Jitky Lebedové, o které jsem zde už taky psala. I když jsem o kvalitě výcviku psů z její společnosti neměla pochybnosti, chtěla jsem je vidět v akci a znát názory jejich majitelů. Na soustředění ale nebyli pouze klienti sdružení Pes pro tebe – každoročně přijíždějí i lidé, kteří mají vodicího psa z jiného výcvikového centra.

 

 

Psi i páníčci se stále učí

Po uplynulém týdnu jsem bohatší například o poznatek, že i s vycvičeným psem je třeba neustále pracovat. Kdo by si myslel, že vodicí pes je vodicím psem v pravém smyslu slova jednou pro vždy, ten se mýlí. Není to ‘pomůcka’, která od předání pracuje stále stejně, jako třeba lupa. Je to živá bytost, se kterou se musí nový páníček sžít, naučit se s ní spolupracovat a neustále svůj vztah a spolupráci upevňovat procvičováním a zdokonalováním.

Nehledě na to, že psi (a mnohdy i páníčci) si v průběhu života a své práce osvojují nežádoucí chování a návyky, které pak společné soužití mohou proměnit v problém. A právě od toho jsou soustředění, kde nevidomí a slabozrací se svými psy pod dohledem zkušených cvičitelů ‘vychytávají’ chyby na obou stranách, učí se řešit nově vzniklé situace a odstraňovat nežádoucí chování.

 

Zatímco dopoledne klienti se psy procházeli pod dohledem cvičitelů různé trasy, odpoledne probíhala skupinová cvičení poslušnosti.

 

Cvičení poslušnosti rozhodně nebylo jen nudné sedni, lehni, zůstaň... Cvičitelé si pro pejsky připravili i zkoušku v podobě voňavých buřtů, kterých si ale nesměli ani všimnout. Ačkoliv ne všichni psi odolali, většina se tvářila tak laxně, až jsme si všichni kladli otázku, co to je za produkty, když je ani psi nechtějí.

 

Slepčtí psi by měli umět podávat i různé předměty. Tady se cvičitelé snažili povel "podej" trochu ozvláštnit a použili vajíčka. Vložit je celá do rukou páníčků se ale podařilo jen pár pejskům. Za odměnu si je mohli slíznout.

 

Štěnda v akci

Soustředění však nepatřilo pouze klientům, ale i předvychovatelům – tedy lidem, kteří mají v péči budoucí vodicí psy. Štěňátkům, kterým se tu přátelsky říká ‘štěnda’, se základy jejich budoucí práce vštěpují už od nejútlejšího věku. I jejich předvychovatelé se cvičiteli v rámci společných lekcí řešili otázky správného přístupu.

 

Závěrečná soutěž

Toto jsou poháry labradorky Dolly. Vlevo za 3. místo v celkové soutěži, vpravo pohár absolutního vítěze v poslušnosti.

Týdenní práci završila soutěž. Klienti, rozdělení do kategorií na nevidomé a slabozraké, se svými psy pod dohledem nezávislého cvičitele soutěžili ve vodění a poslušnosti. Absolutními vítězi se v kategorii nevidomých stali Katka Zárubová s pejskem Berrym a za slabozraké Marek Duda s fenkou Chelsea.

Osobně jsem si z pobytu v Kralupech odvezla spoustu pěkných zážitků a měla jsem možnost poznat řadu skvělých lidí. Doufám, že budu mít příležitost si podobnou akci zase někdy zopakovat.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *