Krása pochází z přírody. Udělejte si přírodní kosmetiku doma

Bez kosmetiky bychom se dnes neobešli, ale ať už jde o šampony, mýdla, líčidla či krémy, všechno je chemie, která v součtu zatěžuje naše tělo i přírodu. Proto je dobré čas od času svému tělu i přírodě odlehčit.

Nejčistší, nejpřirozenější a nejúčinnější je to, co je z přírody. A navíc jde o cenově dostupné suroviny, které vám mohou pomoct ke kráse.

 

 

Čištění a výživa pleti

Čistá pleť je mladistvá pleť. V první řadě ji musíme zbavit odumřelé kůže, pod její vrstvou se udržují nečistoty a vznikají zánětlivé pupínky. K odstranění odumřelé pokožky se používá peeling.

Napadlo vás, že byste místo drahého krému mohli použít to, co máte doma v kuchyni? Jako peelingová maska skvěle poslouží třeba jen lžíce nezkrystalizovaného medu a dvě špetky mleté kávy.

Směs medu a mleté kávy vymíchejte a naneste na pleť. Krouživými pohyby lehce promasírujte obličej. Káva odstraní odumřelou pokožku a med se postará o to, aby byla vyživená. Med je vůbec báječná věc. Pleť hydratuje, působí antibakteriálně a hojivě, a obsahuje řadu minerálů a vitamínů skupiny B, C, D a E a v neposlední řadě flavonoidy – ty pleť chrání před škodlivými účinky volných radikálů.

 

Vyživující pleťové masky

Vzpomínáte si na doby, kdy si dámy dávaly na obličej slupky od okurek? Vypadalo to směšně, ale rozhodně nedělaly chybu. Okurka obsahuje z velké části vodu, takže pleť hydratuje a čistí, a díky obsahu minerálů a vitamínů (B1, B2 a C) pleť vyživuje. Má i zklidňující a protizánětlivé účinky a dokáže odpomoci i od otoků kolem očí. Šťáva z okurek navíc posiluje vazivové tkáně, takže je dobrá nejen na pleť, ale i na vlasy.

Na pleť je ale výborná třeba i mrkev. Pleťová maska z najemno nastrouhané mrkvičky nejen že díky karotenu dočasně dodá pleti opálený vzhled, ale navíc ji obohatí o vitamíny C, B, E či železo, draslík, zinek a další důležité látky.

Výborná je též pleťová maska ze syrovátky. Syrovátka byla dříve chápána jako odpadní materiál při výrobě tvarohu či sýrů. Nejde však o žádný odpad, ale o velmi zdravou složku, kterou můžete použít třeba právě jako kosmetický přípravek. Stačí přibližně tři lžíce sušené syrovátky (seženete v lékárně či obchodu se zdravou výživou) smíchat s jednou až dvěma lžícemi vlažné vody, vymíchat do kašičky a nanést na několik minut na pleť.

Syrovátka pleť vyhlazuje a podporuje její regeneraci. Je bohatá na vitamíny B1, B2, B6, B12, E a C, je ale také zdrojem vápníku, fosforu, sodíku, draslíku a zinku.

 

 

Omývání pleti bylinkovými odvary

Vaše pleť se nebude zlobit ani tehdy, když ji občas omyjete odvarem z nějaké bylinky. Vhodná je například šalvěj lékařská, měsíček lékařský, heřmánek pravý, kontryhel obecný a řada dalších. Bylinky působí hojivě a protizánětlivě, takže pomohou především těm, kdo trpí na akné.

Sušené bylinky není problém sehnat třeba v lékárně. Doma z nich pak stačí udělat dle návodu odvar a pleť si jím omýt.

 

Foto: Wikimedia

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *