
Kostival lékařský svým názvem poněkud mate. Není totiž vhodný jen k mírnění kosterních bolestí, pomoci může i s řadou dalších obtíží. Jeho vnitřní užití se ale dlouhodobě příliš nedoporučuje.
Kostival lékařský (Symphytum officinale) patří do čeledi brutnákovitých. Je nápadný především svým krásným květem, který může být načervenalé, fialové, modrofialové nebo červenofialové barvy. Poznáte jí také podle charakteristických listů, které mají vejčitě kopinatý až kopinatý tvar, jsou chlupaté a na stonku jsou umístěné střídavě.
Tuto bylinu rozhodně nepřehlédnete. Dorůstá výšky až jednoho metru. Vyskytuje se především ve vlhčích oblastech – kolem řek a potoků nebo v lužních lesích.
Čtěte také:
Léčí už od antiky
Kostival se používal už v antice, kdy ho přikládali jako obklad na zlomeniny. Ve středověku našel uplatnění spíš jako lék na vředy a rány.
K léčebným účelům se používá především kořen kostivalu lékařského a nať. K prospěšným látkám patří hlavně alkaloidy, třísloviny, slizové látky a silice. Ale pozor! Alkaloidy obsažené v kostivalu mohou při dlouhodobém vnitřním užívání poškodit organizmus. Pokud tedy budete popíjet čaj, určitě jen po omezenou dobu!
Jinak kostival napomáhá rychlému hojení, proto jsou přípravky z něho vyrobené vhodné k hojení ran či popálenin. Má i protizánětlivé účinky a napomáhá prokrvení, takže při mazání bolestivých míst, například kloubů, přináší rychlou úlevu.
Recept na kostivalovou mast proti bolestem
Známá herečka Helena Růžičková radila potírat bolestivá místa jednorázovou mastí z jedné lžíce rozdrceného kořene kostivalu a třech lžic rozpuštěného vepřového sádla. Kdo má možnost, může přidat i trochu rozehřátého čistého včelího vosku.
Foto: Wikimedia