Ragdoll: Kočka psí věrnosti

V jejích hlubokých modrých očích se utopíte jako v moři lásky. To, čím si vás něžná kočičí obryně rasy Ragdoll získá, ale není jen dobrácký kukuč.

Ragdoll je velmi mladé plemeno. Šlechtit se začala teprve v 60. letech 20. století v Kalifornii. Nápadu vyšlechtit toto unikátní plemeno předcházela nehoda kočky Josephiny majitelky Anny Bakerové.

Po střetu s autem se u Josephiny začala objevovat zvláštní schopnost – když ji majitelka zvedla do vzduchu, kočka se celá uvolnila a byla doslova jako hadrová panenka (anglicky rag doll). Anna Baker chtěla vyšlechtit plemeno, které by tuto vlastnost měla. A skutečně – Josephinina koťata ji měla.

 

 

Malý chlupatý obřík

Tyto kočky jsou polodlouhosrsté. Nejdelší srst jim narůstá na krku, takže vypadají majestátně jako lvi. Srst je hustá a krásně hebká. Barevných variant existuje celá řada, přičemž výstavní kočky musejí splňovat přísné standardy. Zajímavostí je, že koťata se rodí bílá a vybarvují se až později.

Charakteristická pro Ragdolly je jejich tělesná stavba. Zadní nohy jsou poněkud delší, takže zadní část těla lehce vystupuje. Dominuje mu ohon porostlý hustými dlouhými chlupy. Uši těchto koček nejsou špičaté, ale jsou mírně zaoblené.

Podle standardů se jedná o kočku středně velkého plemene, mívá mezi sedmi a deseti kilogramy, ale i tak díky husté dlouhé srsti a mohutné stavbě těla působí jako obřík.

 

Ragdoll je věrná společnice

Kočičky Ragdoll jsou velmi inteligentní, zvídavé a ve vztahu k ostatním zvířatům a pánovi si vytvářejí silné citové vazby. Dalo by se tedy říci, že jsou až ‘psovsky’ věrné.

Odloučení od svého pána velmi těžce nesou, o čemž svědčí i příběh kočičky Sissi, které se majitelka vzdala po té, co chtěla uzavřít jednu kapitolu svého života a v nové už nepočítala ani s kočičkou. Sissi se dostala do dobrých rukou, se svým novým prostředím a odloučením od původní paní se ale velmi těžko vyrovnávala.

Ragdoll by si tak měli pořídit pouze lidé, kteří mají jistotu, že se svému čtyřnohému miláčkovi budou moct věnovat na plný úvazek, případně jí pořídit kočičího kamaráda.

Jinak jsou to ale kočičky nenáročné. Jen dlouhou srst je třeba pravidelně pročesávat.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *