Definitivní konec testů na zvířatech možná není daleko

Ačkoliv řada lidí odsuzuje testování na zvířatech, pravdou zůstává, že věda by se bez zvířecích obětí neobešla. Tedy zatím. Vědci totiž vynalezli způsob, jak testovat léky, aniž by museli týrat zvířata.

Na harvardské univerzitě vyvinuli zařízení, které umožňuje vědcům testovat léky na lidské tkáni, která věrně simuluje orgány lidského těla.

Půjde v podstatě o mikročip, na který se nanese tkáň, která bude simulovat funkce konkrétního orgánu (plic, srdce a podobně). Malá jednotka dokáže napodobit funkci daného orgánu či jeho části. Například simulátor plic tvoří plicní tkáně a buňky kapilár oddělené porézní membránou. Buňky jsou usazeny mezi vakuové trubice, které napodobují pohyb plic při dýchání.

Při testování stačí aplikovat konkrétní látku, dát jednotku pod mikroskop a sledovat, jak daná tkáň či buňky reagují na lék. Vyloučena není ani možnost, kdy se všechny mikročipy propojí a budou simulovat funkce celého lidského těla.

 

 

Cena a přesnější výsledky rozhodnou

Pokud se tento objev podaří dotáhnout k dokonalosti, testům na zvířatech bude definitivní konec. Vědci jsou přesvědčeni, že farmaceutické společnosti od nich upustí. Výsledky testů prováděných na zvířatech totiž nejsou zcela přesné, neboť organizmus zvířat často reaguje jinak než lidský. Metoda pokusů na zvířatech je navíc velmi nákladná, protože zvířata, která při testech umírají, je třeba neustále nahrazovat jinými.

Nová metoda oproti tomu vyjde mnohem levněji a bude poskytovat mnohem přesnější výsledky. Není tedy pochyb, že by zvířata v laboratořích nahradily čipy s prvky skutečné lidské tkáně.

 

Foto: Wikimedia

 

1 comment for “Definitivní konec testů na zvířatech možná není daleko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *