Je tu první letní den. Co nám léto přinese?

Astronomické léto letošního roku začalo přesně v 1:09 hodin. Meteorologové sice předpovídají, že bude ve své první třetině na sluneční paprsky skoupé, pokud se však zadaří, mohlo by být bohaté na spoustu nevšedních zážitků.

Slunce vstoupilo do znamení Raka a nastal letní slunovrat – s ním k nám přichází léto, zatímco na jižní polokouli začíná zima. U nás slunce dosahuje nejsevernějšího bodu a začne se opět vracet k rovníku. Dny, které se dodnes prodlužovaly, se zase začnou zkracovat.

 

 

Nemáme noc, zato oblaka svítí i po soumraku

Říká se, že v létě jsou noci krátké, z hlediska astronomů ale noc vlastně není. Noc podle nich nastává v okamžiku, kdy Slunce zapadne pod 18 stupňů pod obzorem. Jenže mezi 31. květnem a 10. červencem tak hluboko Slunce nezapadá, takže astronomická noc vlastně není, je jen astronomický soumrak.

Nicméně léto je nejlepším obdobím k pozorování hvězd. Nejlépe viditelné jsou družice nad severním obzorem, stejně jako svítící oblaka, která Slunce i po západu osvětluje zezdola. Nabízí se tak nebývale krásná scenérie, která nedá spát nejedné romantické duši.

 

Budou padat hvězdy. Přejte si něco…

Léto je také nejlepším obdobím k pozorování padajících hvězd. Jejich zdrojem je meteorický roj Perseidy. Pozorovat padající hvězdy můžete už od 19. července. Padat z nebe, aby splnily vaše přání, budou až do 26. srpna.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *