Pipulka kadeřavokřídlá – pták, který ‘zpívá’ křídly

Zatímco jiní ptačí samečci si mohou při námluvách vykřičet hlasivky, samečci pipulek kadeřavokřídlých ani nepípnou. Kdybyste se však vydaly do pralesů Kolumbie a Ekvádoru, jistě byste pro ně typický zvuk nepřeslechli. Ten ale nevychází z hrdla, ptáčci jej vydávají křídly.

Pro pipulky charakteristický zvuk zní spíš jako pípání nějakého elektronického zařízení. Donedávna si vědci mysleli, že jej ptáci vyluzují za pomoci zvláštně modifikovaných letek. Teď ale zjistili, že je tomu trochu jinak.

 

Video: Pipulka kadeřavokřídlá (Machaeropterus deliciosus)

 

 

Pipulky vydávají zvuk jako hadi, členovci a ryby

Technice, kterou pipulky k vyluzování zvuků využívají, se říká stridulace a jde o tření částí těla o sebe. Zvuk takto vydávají hadi, členovci a ryby, u ptáků je to však nanejvýš neobvyklé.

K vyluzování zvuků však pipulkám neslouží letky, jak si odborníci doposavad mysleli, ale kosti v křídlech. A tady se ukazuje jejich další zváštnost: pažní a loketní kosti totiž nejsou duté, jak tomu je u ostatních ptáků. Kosti jsou plné a jejich tvar je také neobvyklý – kůstky jsou paličkovité a mají na sobě jakési hrbolky.

Tato skutečnost dokládá, že křídla pipulčích samečků byla pro zvuk přírodou záměrně stvořena, neboť plná kost vede zvuk lépe než dutá. Zmíněné hrbolky zřejmě navíc umožňují kontrolovat vibrace letek.

Pipulky kadeřavokřídlé jsou dokladem toho, že přírodu nemáme ještě ani zdaleka probádanou, a tak nás stále má čím překvapovat.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *