Na dovolenou s mazlíčkem či bez něj?

Doba dovolených se blíží a pro někoho mohla od loňska vyvstat nová otázka: ‘Co se zvířetem, až pojedu pryč?’ Ať už se rozhodnete vzít mazlíčka s sebou, nebo řešíte, kdo se o něj v době vaší nepřítomnosti postará, měli byste vědět několik základních věcí.

Pokud jde o morče, králíčka, malé papoušky či další menší členy domácnosti, nejedná se o žádný velký problém. Tato zvířata většinou nejsou na své pány fixována tak, jako pejsek nebo kočička, a proto pár dní v péči jiného člověka vydrží. Pokud budete cestovat jen po ČR (např. na chatu), je jen na vás, zdali zvířátko vezmete na dovolenou s sebou.

 

 

Cestování s mazlíčkem v autě

Rozhodnete-li se na výlet či dovolenou vyrazit se zvířetem, měli byste mít na paměti, že i cestování autem má svá zákonná pravidla, jejichž porušení vás může stát minimálně pokutu.

Převážení zvířat osobním vozem upravuje zákon. Ten říká, že zvíře v autě musí být převáženo tak, aby mu nehrozila žádná újma a zároveň neohrožovalo posádku. V praxi to znamená, že nesmí sedět například na místě spolujezdce, nebo dokonce šoférovi na klíně.


Přepravní klec nebo bezpečnostní pás

U menších plemen psů a u koček je možné pořídit přepravní klec odpovídající velikosti. Zvíře v ní pak můžete převážet v zavazadlovém prostoru nebo na zadním sedadle, vždy ale musíte dbát na to, aby přepravní schránka byla dobře uchycena!

Pokud nechcete pejska či kočičku zavírat do přepravky, stejně musíte dbát na to, aby při jízdě autem byli bezpečně upoutaní, čímž zamezíte možnosti nebezpečné situace v případě nehody. Bezpečnostní postroje, jimiž se dají zvířata upoutat stejně jako lidé, jsou k sehnání ve specializovaných obchodech.

Když necháte mazlíčka v kufru auta (samozřejmě hovoříme o zavazadlovém prostoru kombíků), je vhodné oddělit tento prostor od zadních sedadel například síťkou, aby zvíře nemohlo přelézt.

Zavazadlový prostor je nutné převozu zvířete také třeba uzpůsobit. Necháte-li v něm zvíře s neupevněnými zavazadly, riskujete, že jej při případné nehodě zraní.

 

Cestování se zvířetem do zahraničí

Základními podmínkami pro to, aby s vámi mohl pejsek nebo kočička (potažmo i fretka) vycestovat do zahraničí, je čipování či tetování, platný cestovní pas a potřebná očkování (například proti vzteklině).

 

Očkování a potřebné testy

Očkování je třeba provést s dostatečným předstihem (první vakcinace proti vzteklině by měla proběhnout nejméně 21 dní před vycestováním). Některé země vyžadují i doklad o provedení testů na dostatek protilátek proti vzteklině a zde už se jedná o záležitost v řádu měsíců (kupříkladu Velká Británie a Irsko vyžadují provedení testů nejméně 6 měsíců před vycestováním).

Pokud majitel před vycestováním všechny tyto podmínky nesplní, může se stát, že na jeho náklady úřady příslušné země zvíře dopraví zpět do ČR. Někde zvířata dokonce rovnou utrácejí.

Před cestou do zahraničí se proto informujte v dostatečném předstihu, jaké podmínky platí v konkrétní zemi, a postup konzultujte s veterinářem.

 

Identifikace a cestovní pas

I zvíře při cestě do zahraničí musí mít platný pas. Ten vystaví registrované veterinární pracoviště (tedy to, které k tomu má kompetence). Pas pro zvíře je vystavován na základě čipování nebo tetování.

Veterináři spíš než tetování doporučují zvíře očipovat. Čipování není tak invazivní a bolestivé. Čip zvíře nijak neomezuje, nebolí ani nepoškozuje jeho zdraví. Ale pozor! Před aplikací čipu si zjistěte, zda má daná veterina platnou registraci (tedy že smí aplikovat čipy) a jestli je vybavena čtečkou čipů. Je rovněž důležité, aby aplikovaný čip splňoval normy ISO 11784 a 11785.

 

Náhradní péče pro mazlíčka

Jestliže se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete odjet na dovolenou bez pejska nebo kočičky, zajistěte před odjezdem, že se o zvíře někdo postará. Nejlepší je, jedná-li se o někoho z rodiny či přátel, koho váš mazlíček zná a na koho se můžete spolehnout.

Jinak samozřejmě existují například i ‘zvířecí hotely’. Než do takového zařízení zvíře umístíte, prověřte si jej. Zjistěte si názory lidí, kteří v daném hotelu zvířátko už umístili, a zajímejte se hlavně o to, jestli zde se zvířátky dobře zacházejí a jaké podmínky nabízejí.

Dočasné umístění umožňují i některé útulky. Zjistěte si, jestli útulek nejblíže vašemu domovu možnost ohlídání pejska či kočičky po dobu dovolené nenabízí.

 

 

1 comment for “Na dovolenou s mazlíčkem či bez něj?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *