Umělý odchov vymírajícího batagura bengálského se daří

Bangladéš – Na pláži, kterou zoologové uměle vytvořili za účelem odchovu kriticky ohrožené želvy batagura bengálského, se vylíhly první želvičky tohoto druhu. Podle všeho se jim daří dobře. Jde o velký krok v ochraně těchto vymírajících živočichů.

Umělou pláž vytvořili zoologové na březích rybníka v bangladéšském národním parku. Ve volné přírodě pak odchytili čtrnáct samečků a pět samiček, které na umělé pláži nakladly vajíčka.

Milým překvapením pro zoology, kteří na projektu spolupracovali s odborníky z USA, bangladéšského ministerstva lesnictví a z vídeňské zoo, bylo, když se minulý týden z nakladených vajíček vylíhlo 25 malých želviček.

 

 

Batagur bengálský patří k téměř vyhubeným druhům, a tak jde o skutečně radostnou událost. Želvu, jejíž zástupci dříve žili v hojných počtech v Thajsku, Barmě a ve Vietnamu, se zatím rozmnožit příliš nedařilo. Rakouští experti se před časem pokoušeli o odchov v laboratorních podmínkách, ale mláďata se vylíhla jen ze dvou vajíček a nakonec přežilo pouze jedno.

Pětadvacet maličkých želviček v bangladéšském národním parku je příslibem toho, že by se v budoucnu bataguři bengálští mohli do přírody zase vrátit.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *