Pytláky a zloděje dřeva pomůže ekologům na Sumatře ohlídat model letadla

Monitorovat nelegální těžbu dřeva v pralesích Indonésie, kontrolovat lesní požáry, natáčet vzácné druhy zvířat či pátrat po pytlácích – to vše ochráncům přírody umožňuje model letadla, které si sami sestrojili. Stačilo zajít do obchodu s modelářskými potřebami, dokoupit pár součástek, a bezpilotní monitorovací zařízení bylo na světě.

Švýcarští ekologové chtěli mít zařízení, které by jim umožňovalo pořizovat video a fotografie ohrožených druhů zvířat na Sumatře, především orangutanů sumaterských. Jak ale záhy zjistili, zařízení, které by splňovalo jejich požadavky, by vyšlo až příliš draho.

Vědci ze Švýcarského federálního technologického institutu pak ale přišli na to, že by si podobné zařízení mohli sestavit sami. A tak v modelářském obchodě zakoupili stavebnici letadla, dokoupili počítač, kameru a baterky a ‘bezpilotního špióna’ si sestavili sami v přepočtu za 40 tisíc korun.

 

 

 

Letadélko pomůže ochránit prales i vzácná zvířata

Motorový větroň vydrží ve vzduchu tři čtvrtě hodiny, přičemž motor je poháněn lithiovými bateriemi. Letadélko se vznese do výšky až 250 metrů. Odsud pořizuje záběry velkých ploch indonéského pralesa. Letadlo se řídí samo a využívá k tomu data služby Google Maps. Jediné, s čím mu musejí pomáhat lidé, je rozlet a přistávání.

V současné době ekologové testují ještě letadlo s infračervenou kamerou, která by mohla pořizovat i noční záběry. Zároveň počítají s tím, že počet letadel ještě navýší a svůj pozorovací systém rozšíří ze Sumatry do dalších částí Indonésie a Malajsie. Vynález rovněž chtějí nekomerčně postoupit dalším organizacím, které by je mohly využít k podobným účelům.

Odlesňování v Indonésii je ještě rychlejší, než například v Brazílii. Nelegální těžba dřeva, ale i obchod se vzácnými druhy zvířat devastaci vzácné přírody podporují. Ekologové proto doufají, že jejich vynález pomůže s těmito problémy účinněji bojovat.

 

Foto: uasvision.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *