Červený seznam aktualizován. Již 197 druhům ptáků hrozí vyhynutí

Společnost BirdLife International včera vydala aktualizovaný Červený seznam ohrožených druhů ptáků. Vyhynutí nehrozí jen druhům v Amazonii, zasažené mohutným kácením deštných lesů, ale i ptákům v Evropě.

Ptáci Amazonie jsou kriticky ohrožení především nezadržitelným odlesňováním. Odborníci při odhadech populačního vývoje ptactva v této oblasti počítali právě s rychlostí kácení deštných lesů.

Mezi nejohroženější druhy se tak zařadil například mravenčík severobrazilský. Dalším druhům, mezi něž patří i ostrochvostka Kollarova, hrozí podle odhadů v následujících letech ztráta až 80 procent přirozeného prostředí.

“Dříve jsme podcenili riziko vyhynutí, které hrozí mnoha amazonským druhům ptáků,” říká Leon Bennun, ředitel BirdLife International pro vědu, strategie a informace. “Pokud vezmeme v úvahu nedávné oslabení brazilské lesnické legislativy, situace se může ještě velmi zhoršit.”

 

 

Ohrožení jsou i evropští ptáci

Situace bohužel není o nic lepší v případě evropských druhů ptáků. Z dosud neznámých příčin se na přední pozice v seznamu ohrožených druhů ocitl turpan hnědý, severský druh divoké kachny. Populace jeho příbuzných, ostralek štíhlých, které obývají oblast Baltského moře, za posledních 20 let poklesla o milion.

Vedle turpana hnědého a ostralky štíhlé se ve vyšších kategoriích ohrožení ocitli i buřňák středomořský a orebice horská.

“„Tyto údaje jsou děsivé,” říká Andy Symes, který v BirdLife International zodpovídá za celosvětové programy pro ochranu druhů. “Jsme si zcela jisti, že ptáci se nikam nepřestěhovali, ale že čísla ukazují na opravdové hroucení populací. Rozsah úbytku ukazuje na hluboké změny v životním prostředí arktické a subarktické oblasti, kde tyto druhy hnízdí,”

Červený seznam /klikněte pro plnou velikost/

V Africe mizí supi, potravní řetězec je soustavně nabouráván

Ohrožení jsou ptáci i v Africe. Mezi ohroženými druhy se ocitají některé druhy supů, například sup africký a krahujový. Příčinami úbytku jsou především otravy, pronásledování a ztráta přirozeného prostředí.

Oba tyto druhy byly reklasifikovány do kategorie ‘ohrožení’. Jejich úbytek má však mnohem větší důsledky – mrchožraví supi hrají velmi důležitou roli v potravním řetězci.

 

Dobrá zpráva: Mravenčíci a lejskovci jsou na tom lépe!

Ornitology celosvětový úbytek ptáků velmi trápí. O to víc si ale cení každého případu, kdy se díky záchranným programům podaří některý druh zachránit a posunout jej z předních pozic Červeného seznamu na příčky nižší. Jedním z nich je letos i Mravenčík přímořský.

Drobný mravenčík žije na pobřeží jihovýchodní Brazílie. Nově bylo zjištěno, že se kriticky ohrožený ptáček vyskytuje na více místech, než se dosud odborníci domnívali. Velkým úspěchem je také vyhlášení nových chráněných území na místech, kde se vyskytuje.

Kromě mravenčíka se podařilo zachránit i další ptačí druh. Na tichomořské Cookovy ostrovy se podařilo vrátit lejskovce polynéského, dříve jednoho z nejvzácnějších ptáků světa. Intenzivní ochranářské akce, především omezení invazních predátorů jako jsou krysy, zachránily tento druh před vyhynutím.

 

Autor: ČSO, ab
Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *