Veggie Parade: Oslava vegetariánství a veganství a protest proti týrání zvířat

Již po čtvrté se letos v Praze uskuteční pochod k oslavě vegetariánství a veganství. Ochránci zvířat a vyznavači čistě rostlinné stravy projdou hlavním městem v maskách a za doprovodu hudby, aby upozornili na necitlivé zacházení s hospodářskými zvířaty a ukázali lidem, že čistě rostlinná strava je zdravější, ekonomičtější a ekologičtější.

Pochod vyrazí v sobotu 9. června ve 14:30 z náměstí Míru a bude pokračovat přes magistrálu a Václavské náměstí až na náměstí Republiky. Tady se účastníci na půl hodiny zastaví a na tři minuty ‘zmrznou’ – zůstanou v poloze, ve které se nacházeli v okamžik smluveného signálu.

“Toto zmrznutí symbolizuje nesvobodu zvířat v intenzivních chovech, odkud podle statistik ministerstva zemědělství stále pochází zhruba 99 % živočišné produkce,” vysvětluje Silvestr Špaček, jeden z pořadatelů akce.

Současně s tím budou mezi účastníky rozmístěna velkoformátová řeznická bourací schémata, vytvořená z kreseb lidských aktů. Jejich účelem podle Silvestra Špačka bude zpochybnit vnímání zvířat jako výrobního materiálu a upozornit na podobnost lidské bytosti a zvířecího tvora.

Z náměstí Republiky se pak průvod přesune do Stromovky, kde je připraven bohatý kulturní program pro děti i dospělé až do večera. Jeho součástí budou workshopy, přednášky a ochutnávka vegetariánského a veganského jídla.

 

 

Hospodářská zvířata jsou cítící bytosti, stejně jako psi a kočky!

Podle ochránců zvířat lidé soucítí s domácími mazlíčky, jako jsou psi a kočky, ale často zapomínají na fakt, že i další zvířata, včetně těch hospodářských, jsou inteligentní a cítící jedinečné bytosti. Lidé podle nich hospodářská zvířata stále chápou jen jako zdroj masa.

Akce si rovněž klade za cíl ukázat lidem, že rostlinná strava je pro člověka přirozená a je lepší jak z hlediska zdravotního, tak i ekonomického a ekologického.

“Většina lidí v ČR vyrostla s představou, že bez masa a dalších živočišných produktů člověk onemocní nebo rovnou zemře. Přitom ale respektované zdravotnické organizace již dlouho deklarují, že vegetariánská a dobře rozvržená veganská strava je vhodná pro všechna životní období a může být i prevencí řady civilizačních nemocí,” říká organizátorka Veggie Parade Tereza Vandrovcová.

Své zastánce při pochodu ale budou mít i domácí mazlíčci. Součástí Veggie Parade je totiž letos i demonstrace FAIR PLAY, v jejímž rámci chtějí účastníci protestovat proti krutému vybíjení toulavých zvířat v souvislosti s fotbalovým mistrovstvím na Ukrajině.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *