Lesy ČR do vod JIzerských hor vracejí pstruhy

Liberecko – Státní podnik Lesy České republiky se snaží do potoků v Jizerských horách vrátit pstruhy. Od roku 2008 již vypustili na 50 tisíc pstruhů potočních, kteří zde kvůli průmyslovému znečištění v uplynulých desetiletích vymizeli.

Pstruhy pracovníci Lesů ČR vypouštějí jednou v ročně, a to na jaře. Letos vysadili deset tisíc plůdků na dva přítoky Lomnice u Nového Města pod Smrkem. Úseky, kam se plůdky vypouštějí, se nacházejí hlavně v horních částech toků. Ty totiž nejsou součástí vyhlášených rybářských revírů.

 

 

Toky v Jizerských horách jsou konečně čisté

Jak se vysazeným pstruhům daří, to se podle mluvčího Lesů ČR Zbyňka Boublíka ukáže až na konci roku. Zástupci společnosti prý budou situaci průběžně sledovat.

Návrat pstruhů, kteří v uplynulých desetiletích z toků Jizerských hor téměř vymizeli, Lesy ČR financují z takzvaného Programu 2020. Vysazování ryb je zatím vyšlo na 50 tisíc korun, ale věří, že se jim podaří pstruhy do potoků vrátit. Znečištění vod průmyslovými exhalacemi z polských a německých elektráren se podařilo zažehnat, a tak se snad pstruhům v jizerských tocích zase bude dařit.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *