Nekupujte věci, které upotřebíte jen jednou. Půjčte si je od komunity

Potřebujete doma nebo na zahradě něco opravit či udělat a nemáte vhodné nástroje? Sháníte boty nebo šaty na nějakou akci? Nebo si chcete přečíst knížku, ale v knihovně je zrovna vypůjčená? Nemusíte hned utrácet peníze za nákup toho, co potřebujete. Můžete si danou věc půjčit od někoho, kdo ji má a zrovna ji nepotřebuje.

Každý z nás se občas dostane do situace, kdy něco potřebuje, ale doma to nemá. Co v takové chvíli dělat? Běžet do obchodu a utratit stovky nebo tisíce za nákup věci, kterou pak odložíme do kůlny nebo skříně?

V podobných situacích dříve fungovala sousedská výpomoc. Jenže ty doby jsou dávno pryč. Sousedi se mezi sebou často neznají a neřeknou si ani dobrý den, natož, aby si něco vzájemně půjčovali.

 

 

Cokoliv si můžete vypůjčit od komunity

Právě proto vznikl projekt Odkomunity.cz, jehož cílem je na jednom místě shromáždit nabídku a poptávku uživatelů, kteří jsou ochotni půjčit to, co zrovna nepotřebují, a těch, kteří naopak něco potřebují.

Když například budete hlídat vnoučata a nebudete vědět, co si počít s volným časem, můžete si od někoho půjčit set zajímavých stolních her. Nebo potřebujete svatební šaty? Róba, kterou využijete jen jednou a přitom za ni v obchodě či půjčovně utratíte tisíce, možná visí ve skříni u někoho, kdo by vám ji ochotně zapůjčil třeba jen za pár stovek.

Jak půjčování od komunity funguje?

Princip je zcela jednoduchý. V podstatě funguje jako inzerce. Stačí se zaregistrovat a vystavit svou nabídku či poptávku na určitou věc. Ostatní můžou hledat váš ‘inzerát’ podle hledaného či nabízeného předmětu a podle místa vašeho bydliště.

Říká se sice: Co nechceš, to půjč. Ve službě Odkomunity.cz je ale všechno promyšleno tak, aby nikdo šidit a podvádět nemohl. Půjčování probíhá na platnou smlouvu a každý, kdo si něco půjčí, musí dát majiteli předmětu finanční jistinu, kterou po vrácení věci dostane zpět.

 

Cílem projektu není pouze ochrana přírody

Duchovním otcem projektu Odkomunity.cz je Marián Repáň. Jak sám uvádí na internetových stránkách, cílem projektu je jednak ušetřit lidem peníze za nákup věcí, které by si museli koupit, a přispět tak k ochraně životního prostředí.

Nákup věci, kterou upotřebíte jen jednou, nebo zřídkakdy, zbytečně zvyšuje spotřebu, a tím i výrobu, s níž souvisí vyšší spotřeba energií, materiálů, plýtvání surovinami, zvětšování objemu odpadu a emisí CO2.

Projekt má ale i další cíle, mezi něž patří i posílení mezilidských vztahů, potřeby nezištné pomoci a tak dále.

Ať už potřebujete cokoliv (fén, vrtačku, sekačku na trávu), stačí juknout na stránky www.odkomunity.cz, zaregistrovat se a podívat se, jestli někdo ve vašem blízkém okolí nenabízí k zapůjčení to, co právě potřebujete.

A nebo, pokud sami doma máte něco, co leží nevyužité někde v koutě, nabídněte to ostatním k vypůjčení!

 

Foto: Odkomunity.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *