Na D1 vzniknou dva nové koridory pro migraci zvěře

Ministerstvo dopravy (MD) a ministerstvo životního prostředí (MŽP) se dohodli na podobě ekoduktů přes dálnici D1. Poslední otázka, kterou zbývalo vyřešit před plánovanou velkou rekonstrukcí dálnice, je tak vyřešena. Stávající přechody pro zvěř budou rekonstruovány a přibydou dva nové.

Dva nové migrační koridory vzniknou na dálnici v úseku Mirošovice-Kývalka a měly by mít okolo 40 metrů. Jak uvedl náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař (TOP 09), výstavba nových lávek pro migraci zvířat vůbec nebude stavbou na zkoušku.

“Za posledních deset let tady proběhly velmi výrazné vědecké výzkumy. Kdo se podívá na mapu České republiky, tak zjistí, že D1 je úplně klíčovým řezem z pohledu rozdělení ČR. A právě těch osm míst, která byla vytipovaná, jsou pro velké savce kritická,”

 

 

MŽP navíc bude podle slov Tomáše Tesaře chtít mít ‘zpětnou vazbu’ a sledovat, jak zvířata migrační koridory využívají. Získané poznatky pak případně využijí k předimenzování koridorů.

 

Nové koridory vyjdou levněji než původní

Dva nové ekodukty nad D1 nebudou vystavěny z betonu, jako tomu bylo u předchozích migračních lávek, ale budou ze dřeva. Úředníci se inspirovali v zahraničí. “„Rozhlédli jsme se v zahraničí, abychom zjistili, že například v Německu nebo ve Švýcarsku ekodukty nejsou monstrózními stavbami z betonu, ale jsou to lehké dřevěné konstrukce, které už ve svém principu znamenají poměrně výraznou ekonomickou úsporu,” vysvětlil Tomáš Tesař.

Stavby tak vyjdou levněji než ty původní. Zatímco jeden ekodukt při minulé výstavbě vyšel na 300 milionů korun, tato částka prý tentokrát vystačí na výstavbu dvou nových přechodů i na rekonstrukci stávajících.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *