Sklo jako obalový materiál: Ekologické a zdravotně nezávadné

Sklo je přírodní produkt, který má řadu vynikajících vlastností. Nejen, že jej lze takřka neomezeně recyklovat, ale jako obalový materiál je naprosto zdravotně nezávadné. Přesto ho ale z velké části vytlačily plasty.

Vzpomínáte si ještě na doby, kdy výrobky, jako je mléko, jogurty a limonády, byly k dostání jen ve skle? Zdá se to jako hudba vzdálené minulosti, protože dnes trh s obalovými materiály téměř výhradně zabírá plast. Sklo se stalo symbolem produktu nejvyšší kvality – ve skleněných lahvích lze až na výjimky sehnat už jen alkoholické nápoje.

Plast má ale oproti sklu jen jednu jedinou výhodu – je lehčí. Co se kvality při uchovávání potravin, zdravotní nezávadnosti a šetrnosti k životnímu prostředí týče, vědci na základě nejnovějších poznatků jednoznačně upřednostňují sklo.

 

 

Jedy z plastů v potravinách a nápojích

Studie ukazují, že plastové obaly mají zásadní nedostatky, co se týče například uchovávání senzorických vlastností potravin (vůně, chuti, vzhledu). Plasty těžko odolávají i vyšším teplotám a při nesprávném skladování potravin a nápojů v plastech může dojít i k uvolňování jedovatých látek z umělé hmoty do obsahu.

Čínští vědci například nedávno přišli na to, že plastové lahve při vyšších teplotách do nápojů vylučují škodlivý antimon. Taková situace může nastat například tehdy, necháte-li lahev s nápojem na sedadle auta, do kterého svítí slunce, nebo při špatném skladování a vystavování v obchodu. Riziko je nejvyšší u džusů, které obsahují kyseliny a konzervanty, které vylučování škodlivin z plastů ještě napomáhají.

Plasty jsou stejně tak nevhodné i k ohřevu potravin například v mikrovlnných troubách.

 

Kojenecké lahvičky? Jedině skleněné!

Na riziko spojené s plastovými obaly upozorňují i nejnovější vědecké studie. Na jejich základě například EU vydala zákaz výroby a dovozu plastových kojeneckých lahví s obsahem Bisfenolu A (BPA) a doporučila rodičům děti krmit spíš z lahviček skleněných.

O nebezpečí spojeném s plasty svědčí i fakt, že výrobci plastových obalů podléhají podle nařízení EU povinné registraci. Registrováni musejí být všichni výrobci potencionálně škodlivých produktů.

 

Sklo má všechna plus

Oproti plastům je sklo maximálně bezpečné. Je vyráběno z písku, sody a vápence, což jsou stoprocentně přírodní látky. Sklo je tak na rozdíl od plastů šetrné k životnímu prostředí. Navíc je snáze recyklovatelné.

Jako obalový materiál má tu výhodu, že do potravin a nápojů nevylučuje žádné škodlivé látky. Stejně tak zabraňuje pronikání škodlivin z okolí do obsahu. Je také vysoce odolné proti teplotním změnám a zabarvené sklo (zelené či hnědé)brání pronikání UV záření. V neposlední řadě si vědci i spotřebitelé chválí schopnost skla uchovávat základní parametry nápojů a potravin, jako je chuť, vůně a vitamíny.

 

Přátelé skla

Nezávislá agentura InSites v roce 2010 udělala nezávislý průzkum mezi evropskými spotřebiteli. Výsledky ukázali, že z 8000 dotazovaných by 74 procent Evropanů dalo přednost skleněným obalům před plastovými, a to hlavně díky jejich zdravotní nezávadnosti. Spotřebitelé uvádějí, že by si za skleněné obaly byli dokonce ochotni připlatit.

Za účelem propagovat sklo jako nezávadný, ekologický a ekonomický obalový materiál, vznikl i neziskové sdružení Friends of glass. Federace sdružuje spotřebitele preferující sklo a desítky výrobců skla, skleněných obalů či nádobí ze skla. Cílem projektu je propagovat sklo pro veškeré jeho přednosti.

 

Foto: Wikimedia, friendsofglass.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *