Krádeže plotů a ohradníků kolem silnic přibývají, s nimi i střety aut se zvěří

Plzeňsko – Na silničním obchvatu kolem Třemošné na Plzeňsku mizí pachové ohradníky, které mají za úkol odradit zvěř od přechodu přes frekventovanou silnici. Kvůli zlodějům zde za posledních několik měsíců uhynuly pod koly desítky zvířat. Kolem dálnic se ale krade všude a zloději tak hazardují nejen se životy zvířat, ale i lidí.

Obchvat kolem Třemošné byl otevřen teprve před několika měsíci. Přesto už zde pod koly aut zahynulo přes 80 zvířat – srnců, jelenů, zajíců, kun a dalších zvířat.

 

 

Zloději si pachové ohradníky odnášejí na vlastní zahrady

Po řadě nebezpečných střetů aut se zvěří pomohlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a kolem obchvatu nechalo umístit pachové ohradníky. Ty držely zvěř v bezpečné vzdálenosti od silnice, zároveň ale přilákaly zloděje. Z původních 550 kůlů, které ŘSD dala do správy místním myslivcům, už jich sto zmizelo.

Dřevěné kůly napuštěné pachem predátorů zlodějům zřejmě u zahrádek nyní slouží jako odpuzovač nevítaných zvířecích návštěvníků. Bezohlední lidé svým počínáním neohrožují pouze životy zvířat, ale i zdraví a životy řidičů.

Podle myslivců by vše vyřešilo oplocení, jejich žádost o jeho instalaci ale nikdo nevyslyšel a policie na obchvat umístila pouze dopravní značky.

 

Kolem silnic se krade vše, co se dá zpeněžit

Otázkou však je, zdali by plot kolem silnice vydržel déle. Jen kolem dálnice D5 v poslední době mizí doslova všechno, co se dá zpeněžit – pozinkované sloupky, které ploty podpírají, nevyjímaje.

Zvířatům tak v přebíhání vozovky nic nebrání a ke střetům s auty dochází stále častěji. Srážka s vysokou zvěří přitom může být pro posádku auta nebezpečná už při 80kilometrové rychlosti.

 

Foto: Wikimedia

 

1 comment for “Krádeže plotů a ohradníků kolem silnic přibývají, s nimi i střety aut se zvěří

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *