
Chicago – V zoologické zahradě v Lincolnově parku dali lidoopům přístroje k měření EKG. Odborníci se tak snaží přijít na to, proč choroby srdce pro primáty v zajetí představují tak velké riziko.
V zajetí předčasně uhyne až třetina lidoopů. Nejčastější příčinou jsou srdeční choroby. Proč tomu tak je, na to se zatím nepodařilo přijít. Opice těmito závažnými nemocemi trpí, i když mají zdravou stravu, dostatek pohybu a podstupují pravidelná vyšetření.
Čtěte také:
Miniaturní přístroj srdce opic ohlídá
Veterináři proto vyvinuli EKG přístroj, který bude srdeční činnost lidoopů průběžně monitorovat. Šimpanzům ze zoo v Lincolnově parku vpravili tato miniaturní zařízení pod kůži nad hrudní koš a doufají, že se jim podaří získat dostatek dat, která by pomohla záhadu rozluštit.
Odborníci ale zatím nevědí, o kolik jsou častější srdeční choroby u lidoopů v zajetí a ve volné přírodě. Kdyby věděli, jak na tom v porovnání obě skupiny jsou, hledání příčin srdečních poruch by bylo jednodušší.
Mohou být příčiny u opic shodné s těmi u lidí?
U lidí srdeční onemocnění nejčastěji zapříčiňuje obezita, stres nebo vysoký krevní tlak. Lidoopi toho s námi mají hodně společného, ale z porovnání s člověkem stoprocentně vycházet nelze.
Přesto, že se v zoologických zahradách snaží, aby opice měly zdravou stravu, dostatek pohybu a nebyly ve stresu, je možné, že lidem uniká nějaký malý, ale podstatný detail, který v rozvoji kardiálních poruch u opic hraje nemalou roli.
Chicagská zoologická zahrada už sedm let sbírá informace o chování primátů a jejich aktivitě. Získaná data chce propojit a porovnat s daty, která získají z EKG monitoringu. Doufají, že se jim tak podaří složitou otázku vyřešit a pomoct lidoopům nejen ze zoo v Lincolnově parku, ale po celém světě.
Foto: Wikimedia