Lidoopi v zajetí často umírají na srdeční choroby. Vědci hledají příčinu

Chicago – V zoologické zahradě v Lincolnově parku dali lidoopům přístroje k měření EKG. Odborníci se tak snaží přijít na to, proč choroby srdce pro primáty v zajetí představují tak velké riziko.

V zajetí předčasně uhyne až třetina lidoopů. Nejčastější příčinou jsou srdeční choroby. Proč tomu tak je, na to se zatím nepodařilo přijít. Opice těmito závažnými nemocemi trpí, i když mají zdravou stravu, dostatek pohybu a podstupují pravidelná vyšetření.

 

 

Miniaturní přístroj srdce opic ohlídá

Veterináři proto vyvinuli EKG přístroj, který bude srdeční činnost lidoopů průběžně monitorovat. Šimpanzům ze zoo v Lincolnově parku vpravili tato miniaturní zařízení pod kůži nad hrudní koš a doufají, že se jim podaří získat dostatek dat, která by pomohla záhadu rozluštit.

Odborníci ale zatím nevědí, o kolik jsou častější srdeční choroby u lidoopů v zajetí a ve volné přírodě. Kdyby věděli, jak na tom v porovnání obě skupiny jsou, hledání příčin srdečních poruch by bylo jednodušší.

 

Mohou být příčiny u opic shodné s těmi u lidí?

U lidí srdeční onemocnění nejčastěji zapříčiňuje obezita, stres nebo vysoký krevní tlak. Lidoopi toho s námi mají hodně společného, ale z porovnání s člověkem stoprocentně vycházet nelze.

Přesto, že se v zoologických zahradách snaží, aby opice měly zdravou stravu, dostatek pohybu a nebyly ve stresu, je možné, že lidem uniká nějaký malý, ale podstatný detail, který v rozvoji kardiálních poruch u opic hraje nemalou roli.

Chicagská zoologická zahrada už sedm let sbírá informace o chování primátů a jejich aktivitě. Získaná data chce propojit a porovnat s daty, která získají z EKG monitoringu. Doufají, že se jim tak podaří složitou otázku vyřešit a pomoct lidoopům nejen ze zoo v Lincolnově parku, ale po celém světě.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *