Zvonci zelení hromadně hynou na nákazu prvoky

Česká společnost ornitologická (ČSO) upozorňuje na velký úhyn zvonků zelených, který se v posledních dnech objevuje v Čechách. Ptáci umírají na nemoc způsobenou parazitickými prvoky – bičenkami. Ornitologové doporučují ptáky až do zimy nepřikrmovat! K přenosu nákazy může docházet právě na krmítkách.

Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben říká, že se na ně v posledních dnech obrací stále více lidí s tím, že jim na krmítkách hynou zvonci. “Veterináři ve Státním veterinárním ústavu provedli rozbory, vyloučili, že by se jednalo o ptačí chřipku, ale našli v jícnu uhynulých ptáků velké množství bičenek.”

 

 

Lidem nebezpečí nehrozí

Vzhledem k tomu, že se nejedná o žádnou ptačí chřipku ani jiné onemocnění přenosné na savce, nemusejí se lidé obávat nákazy. Mezi ptáky ale může k přenosu bičenky docházet například na krmítkách. “Bičenky se šíří přímým přenosem, vzdušný kyslík je zabíjí, nevydrží mimo ptačí tělo déle než několik hodin. Právě na krmítkách dochází ke kontaktu více ptáků, infekce se zde snadno přenáší. Pokud chceme ptákům pomoci, měli bychom s přikrmováním ihned přestat a začít nejdříve za prvních mrazů,” vysvětlil Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.

Trichomonóza se v minulosti na některých místech rozšířila tak masivně, že pěnkav a zvonků ubylo přes půl milionu, tedy asi čtvrtina populace daného druhu. “Jedná se s největší pravděpodobností o bičenku drůbeží (Trichomonas gallinae), která postihla zvonky a pěnkavy již v roce 2005 v Anglii. Od té doby se objevila ve Skandinávii a nyní i u nás,” dodal Zdeněk Vermouzek.

 

VIDEO: Zvonek zelený

 

Zvonek zelený (Carduelis Chloris) je robustní pěvec z čeledi pěnkavovití (Fringillidae). Jedná se o ptáka o velikost vrabce (14-15 cm, cca 28 g) s nápadně silným zobákem.

Zvonci jsou rozšířeni téměř po celé Evropě . U nás většinou přezimují, ze severněji položených oblastí se v zimě stěhují více na jih. Vyskytují se v lesnatých i otevřených oblastech, setkat se s nimi můžeme v parcích i v zahradách.

 

Zdroj: ČSO, ab

Foto: Wikimedia

 

2 comments for “Zvonci zelení hromadně hynou na nákazu prvoky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *