
Spotřeba vody celosvětově roste. Za posledních padesát let lidé trojnásobně zvýšili svou spotřebu vody a stále více jí odčerpávají z podzemních zdrojů. Lidí přibývá, ale zásob vody dramaticky ubývá. Odborníci varují: Už v roce 2070 bude voda nedostatkovým zbožím!
Dlouhá období sucha, se kterými se setkáváme čím dál častěji, jsou důsledkem mnoha různých faktorů. Narušování režimu dešťů a změny vodních toků výrazně přispívají k úbytku zásob podzemní vody.
Nejvíce vody celosvětově spotřebuje průmysl a zemědělství – 70 až 90 procent. Zbytek připadá na spotřebu domácností, z nichž se ale 90 procent spotřebované vody vrací poměrně rychle zpět do oběhu. V zemědělství tomu ale tak není. Dvě třetiny vody, kterou zemědělci spotřebují například na zavlažování, se do oběhu vracejí jen velmi pozvolna a těžko.
Čtěte také:
Co budeme pít v roce 2070?
OSN varuje, že do roku 2030 budou mít klimatické změny velký dopad na zemědělskou produkci, a to hlavně na jihu Asie a Afriky. A bude-li vody ubývat tempem, jakým jí ubývá doposud, pocítí žízeň brzy nato i lidé.
Žízní podle odhadů začnou nejprve trpět lidé v Asii. Ta je domovem 60 procent lidské populace. Pouze třetina z nich má dnes přístup k pitné vodě. Za 18 let bude situace ještě horší.
Ani Evropané ale nezůstanou nedostatku pitné vody ušetřeni. Do roku 2070 pocítí podle zprávy UNESCO žízeň i obyvatelé střední a jižní Evropy. Už v roce 2050 by podle zprávy vydané Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) měla vzrůst poptávka po vodě o 55 procent.
Foto: Wikimedia