Na fotbalové EURO se chystá i zoo ve Varšavě. Zvířata jsou v ohrožení

Polsko – Mistrovství Evropy ve fotbale vypukne již za tři týdny a Polsko finišuje s přípravami. Až nyní si ale ve varšavské zoologické zahradě uvědomili, jak může být nával fotbalových fanoušků nebezpečný pro zvířata.

Právě v těsném sousedství varšavské zoo se nachází zbrusu nový fotbalový stadion, na kterém se odehraje řada klíčových zápasů. Až nyní si ale zaměstnanci zoologické zahrady uvědomili, jak nebezpečná může být pro život zvířat blízkost fotbalového stadionu.

 

 

Nikdo neví, jak budou zvířata reagovat na hluk

Může se to zdát jako banální problém, následky by však mohly být tragické. Zaměstnanci zoo se obávají, že kvůli hluku z fotbalového stadionu budou některá plašší zvířata psychicky trpět.

 

Varováním je tragická smrt žiraf po řádění vandalů

Obavy začali mít zaměstnanci zoo poté, co v Lodži uhynuly dvě žirafy v důsledku šoku z řádění vandalů. Ti se do zahrady vloupali jednou v noci a za sebou, v blízkosti pavilonu žiraf, nechali spoušť v podobě poházených košů, převrácených laviček a rozbitých cedulí. Pitva žiraf prokázala, že zemřely na infarkt.

Vedení zoo ve Varšavě nyní řeší otázku, jak na hluk z nedalekého fotbalového stadionu zvířata budou reagovat. Stadion je vzdálen jen několik set metrů a od zoologické zahrady jej nedělí žádná zástavba, takže hluk nebude nic tlumit. Stavba je navíc úplně nová a zvířata na hluk fanoušků nejsou vůbec zvyklá.

 

Řešení bude jen provizorní

V současné době je už pozdě na jakékoliv řešení. Jedinou alternativou by bylo některá zvířata dočasně přestěhovat, to ale není možné, protože by to vedlo jen k jejich dalšímu stresování.

Zoologická zahrada proto v době konání fotbalového šampionátu bude v pohotovostním režimu. Zvířata budou pod zvýšeným dohledem ošetřovatelů a vedení zoo bude případně řešit akutní problémy. Kolem zoo bude rovněž v noci hlídkovat policie.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *