Krásná zvířata a rostliny chráníme, na ‘ošklivé’ zapomínáme

Vědecký časopis Biodiversity zveřejnil článek, který pojednává o roli krásy při ochraně zvířat a rostlin. Podle autora mají lidé a organizace na ochranu přírody tendenci zachraňovat jen ‘krásné’ živočichy a rostliny, zatímco ty ‘ošklivé’ opomíjejí. Autor upozorňuje na to, že by to mohlo vést k narušení přírodní rovnováhy.

Nádherní tygři, majestátní sloni nebo roztomilá mláďata tuleňů přitahují pozornost ochránců zvířat víc než ošklivé žáby, pavouci a další ne příliš atraktivní živočišné druhy. Alespoň to si myslí autor článku The new Noah’s Ark: beautiful and useful species only (Nová Noemova archa: Jen pro krásné a užitečné druhy), uveřejněný v časopise Biodiversity.

“Lidé straní druhům, které jsou nádherné. Zvířatům, která jsou krásná, zábavná nebo vzbuzují respekt velikostí nebo silou, se vždycky dostává většího záchranného úsilí a ochrany,” míní autor studie Ernie Small, kanadský odborník na taxonomii.

Small rovněž vyjádřil obavu, že takové počínání lidí může mít negativní dopad na vyváženost ekosystémů a potravního řetězce. A nejen to. “Když se soustředíte pouze na ochranu určitých druhů, odvedete nedostatečnou práci při ochraně biodiverzity jako celku. Uplatněním takových selektivních metod mohou lidé navíc přetvářet přírodu k obrazu svému – tak, aby odrážela vlastnosti, které lidé obdivují. U zvířat nám připadají přitažlivé stejné kvality, jaké všeobecně považujeme za přitažlivé u našeho vlastního druhu. Ale nemusí jít vždycky o ekologicky nejvýznamnější druhy,” upozorňuje Ernie Small.

 

Chráníme-li krásné, chráníme zároveň i ošklivé…?

Sybille Klenzendorfová, členka Světového fondu pro ochranu přírody, se Smallem v podstatě souhlasí. Podle dosavadních poznatků prý lidé skutečně upřednostňují zvířata s nám podobnými vlastnostmi. Nicméně má zato, že pokud se lidé zabývají ochranou konkrétního druhu, musejí se zároveň zabývat i ochranou živočichů a rostnin, na nichž je závislý.

“Ochranou zvířat, která nás více přitahují, ovlivňujeme a podporujeme i přežití dalších druhů a celých částí krajiny,” říká Klenzendorfová. A uvádí příklad: “Abychom zajistili přežití tygrů v přírodě, musíme chránit i velké plochy přirozeného lesního porostu a postarat se, aby byla chráněna i zvířata, která tygři loví, a rostliny, na nichž je jejich kořist závislá.”

Ernie Small význam ochrany pro člověka atraktivnějších druhů zvířat a rostlin nechce snižovat. Upozorňuje ale, že lidé by se měli více věnovat ochraně přírody jako celku a nepreferovat určité druhy jen na základě estetického hlediska.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *