Kvůli nelegálnímu obchodu jsou stovky druhů zvířat na vyhynutí. Ara Spixův už vymizel

Brazílie – Brazílie patřila k státům s největší biodiverzitou na světě. Díky rozsáhlému nelegálnímu obchodu se zvířaty jsou zde ale dnes stovky druhů před vyhynutím – Červená kniha ohrožených druhů jich zaznamenává na 627. Například papoušek ara Spixův z přírody vymizel už před jedenácti lety.

Po obchodu s drogami a zbraněmi je obchod se zvířaty jedním z nejrentabilnějších, a to i přes velký úhyn zvířat, která pytláci odchytí v přírodě. Překupníci vydělají kolem dvou miliard dolarů ročně, což je v přepočtu na koruny asi 36 milionů.

“Podle našich odhadů je v Brazílii za rok nelegálně odchyceno nebo uloveno 38 milionů zvířat z volné přírody. Téměř 90 procent z nich během transportu uhyne,” říká mluvčí nevládní organizace Renctas Rauff Lima.

 

 

Z odhadovaných 10 procent zvířat, která přežijí, jsou však za plnou cenu prodejná jen některá. Řada zvířat je totiž necitlivým zacházením poraněná, vyhladovělá a nemocná. O handicapovaná zvířata, která byla zabavena obchodníkům, pečují ve středisku pro registraci volně žijících zvířat nedaleko Rio de Janeira. Zpět do přírody se jim však podaří vypustit jen 20 až 30 procent z nich.

 

Plazi, ptáci i savci

Nelegální obchod se nevyhýbá žádnému druhu. Od malých zpěvných ptáků a papoušků, přes hady a želvy, až po pumy. Nejlukrativnější je obchod se zvířaty, která jsou na pokraji vyhynutí. Některé druhy zvířat žijí v podstatě už jen u lidí, kteří si je koupili právě na černém trhu.

Kvůli nelegálnímu obchodu už v roce 2001 z přírody dočista vymizel poslední volně žijící papoušek ararinha azul, ara Spixův. Uvádí se, že na celém světě žije už jen 70 těchto papoušků, a to v zajetí.

 

Kompetentní orgány nestíhají

Federální policie jen v Brazílii ročně zabaví kolem 250 tisíc zvířat a Ústav pro životní prostředí dalších 45 tisíc. Přesto, že hlídky stále posilují, nejsou schopni propracované síti nelegálního obchodu zasadit citelnou ránu.

Neúčinný je v tomto případě i brazilský zákon, který lov a odchyt zvířat ve volné přírodě zakazuje, stejně jako jejich chov.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *