Ohrožený páchník hnědý by mohl odvrátit těžbu na Karvinsku

Možnou těžbu uhlí pod karvinskou čtvrtí Staré Město by mohl znemožnit vzácný brouk páchník hnědý. Ten je v Evropě kriticky ohroženým druhem a žije právě v oblasti, v níž chce společnost OKD dolovat.

Páchník hnědý je asi tři centimetri dlouhý brouk z čeledi zlatohlávkovitých. V Evropě je téměř před vyhynutím, protože pro něj vhodné biotopy z přírody de facto zmizely. Jedním z posledních míst, kde ještě kolonie páchníka hnědého přežívá, je oblast karvinských rybníků.

 

 

Tato oblast je ale bohužel v současné době ohrožená těžbou uhlí. Společnosti OKD více záleží na dvaceti milionech tun uhlí, které by zde mohla vytěžit. O páchníkovi prý zástupci firmy vědí, pro těžbu však argumentují tím, že OKD zaměstnává 3,5 tisíce lidí z Karviné, kterým další pracovní příležitosti zajistí především těžba.

Jak uvedla mluvčí města Šárka Swiderová, ochrana přírody je pro Karvinou prioritou. Město Karviná proto nyní chce nechat vyhotovit studii o dopadech případné těžby uhlí na životní prostředí. Hotová by měla být do několika měsíců. Na jejím základě bude rozhodnuto.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *