Vzácní dravci z liberecké zoo kvůli petardám rozbili svá vejce

Liberec – Zoologická zahrada v Liberci se potýká s vážným problémem. V blízkosti voliér se vzácnými druhy dravých ptáků někdo stále častěji hází petardy. Vylekaní dravci kvůli tomu rozbili vejce těsně před vylíhnutím.

Mezi ptáky, kteří v úleku rozbili svá nevylíhnutá vejce, byl například v přírodě silně ohrožený sup hnědý, orel bělohlavý či orel křiklavý, kterého liberecká zoo chová jako jediná v Evropě. Následky neohleduplnosti lidí jsou o to smutnější, že vylíhnutá mláďata vzácných druhů ptáků mohla být vypuštěna do volné přírody a přispět k rozšíření početnosti daného druhu.

Například sup hnědý, největší evropský dravec, je v přírodě před vyhynutím a odchov v zoologických zahradách je jednou z mála možností, jak dravce vrátit do přírody. jenže supi hnědí se v zajetí rozmnožují jen velmi těžko.

 

 

Sup hnědý. Na úvodní fotografii (viz výše) orel křiklavý.

Také u orla křiklavého jsou rozbitá vejce obrovskou ztrátou. Liberecká zoo tyto převzácné ptáky chová jako jediná v Evropě a je první, které se mohlo podařit dravce v zajetí rozmnožit.

Zachránit se podařilo pouze dvě vejce orla bělohlavého. Ta jsou nyní v inkubátoru a zaměstnanci zoo doufají, že se z nich vylíhnou zdravá mláďata. Otázkou však je, jestli kvůli výbuchům petard ptáci neztratí rozmnožovací schopnost a příštím rokem opět zahnízdí.

Kdo v blízkosti voliér s dravci petardy opakovaně odpaluje, se zatím zjistit nepodařilo. Zaměstnanci zoo nemohou dělat víc, než doufat, že si ‘vtipálci’ svůj úmysl plašit zvířata rozmyslí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *