Vzácní dravci z liberecké zoo kvůli petardám rozbili svá vejce

Liberec – Zoologická zahrada v Liberci se potýká s vážným problémem. V blízkosti voliér se vzácnými druhy dravých ptáků někdo stále častěji hází petardy. Vylekaní dravci kvůli tomu rozbili vejce těsně před vylíhnutím.

Mezi ptáky, kteří v úleku rozbili svá nevylíhnutá vejce, byl například v přírodě silně ohrožený sup hnědý, orel bělohlavý či orel křiklavý, kterého liberecká zoo chová jako jediná v Evropě. Následky neohleduplnosti lidí jsou o to smutnější, že vylíhnutá mláďata vzácných druhů ptáků mohla být vypuštěna do volné přírody a přispět k rozšíření početnosti daného druhu.

Například sup hnědý, největší evropský dravec, je v přírodě před vyhynutím a odchov v zoologických zahradách je jednou z mála možností, jak dravce vrátit do přírody. jenže supi hnědí se v zajetí rozmnožují jen velmi těžko.

 

 

Sup hnědý. Na úvodní fotografii (viz výše) orel křiklavý.

Také u orla křiklavého jsou rozbitá vejce obrovskou ztrátou. Liberecká zoo tyto převzácné ptáky chová jako jediná v Evropě a je první, které se mohlo podařit dravce v zajetí rozmnožit.

Zachránit se podařilo pouze dvě vejce orla bělohlavého. Ta jsou nyní v inkubátoru a zaměstnanci zoo doufají, že se z nich vylíhnou zdravá mláďata. Otázkou však je, jestli kvůli výbuchům petard ptáci neztratí rozmnožovací schopnost a příštím rokem opět zahnízdí.

Kdo v blízkosti voliér s dravci petardy opakovaně odpaluje, se zatím zjistit nepodařilo. Zaměstnanci zoo nemohou dělat víc, než doufat, že si ‘vtipálci’ svůj úmysl plašit zvířata rozmyslí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *