Příběh pacientky kačenky aneb co se zraněným živočichem?

Aktualizováno 16. 5. 2012

K místnímu potoku chodíme venčit pejska takřka dvakrát denně. Populaci zdejších divokých kachen (a dalších obyvatel) tak známe poměrně dobře. Proto jsme si nemohli nevšimnout, že ji kdosi nebo cosi poslední dobou značně decimuje.

Kačenka, kterou jsme našli zraněnou hned u cesty, není zdaleka první případ, nepočítaje dvě uhynulé volavky za poslední rok a dva mrtvé divoké kačery letos na jaře. Například jedna z divokých kachen, která v těchto místech v neděli 6. května vyvedla deset malých, hned do druhého dne o šest potomků přišla a k dnešku má pouhé jedno kačátko.

 

 

Co se stalo nalezené kachně, netušíme. Měla evidentně zlomenou nohu a vytrhané peří. Ležela ve vysoké trávě u cesty, takže jsme si jí zprvu vůbec nevšimli. Neomylný čuch našeho psa ale poraněnou kachnu hned odhalil. Bohužel si k odpočinku vybrala místo, kde chodí hodně lidí se psy, a tak jsme se rozhodli ji nenechat kolemjdoucím na pospas a vzali ji domů.

Že na tom není dobře, o tom svědčil fakt, že se nijak nesnažila uniknout. Vůbec se nebránila, když jsem ji vzala na ruku. Až když jsem ji na zahradě pustila, spustila zoufalé “kač, kač” a odplazila se do úkrytu.

 

Jak se postarat o poraněné zvíře

Hledala jsem na internetu nejbližší záchrannou stanici pro poraněné živočichy a naštěstí zjistila, že nedaleko (v Dolním Týnci u Třebušína) jedno takové zařízení funguje.

Hned jsem je proto zkontaktovala, abych se poptala, jestli si pro kačenku můžou přijet. Pán mi po telefonu poradil, abych zavolala městskou policii a kačenku předala jim, že on už si ji u nich vyzvedne.

Ani ne za půl hodinky už kačenka v krabici cestovala autem městské policie (snad) za svou záchranou. Jak je na tom teď, to zatím nevím, ale o její osud se ještě budu zajímat.

A poučení? Když najdete poraněné zvíře, nenechte ho trpět. Zkontaktujte nejbližší záchrannou stanici, nebo přímo městskou policii, která má odchyt poraněných zvířat a toulavých mazlíčků v popisu práce. Většinou mají dohodu s nejbližší záchranou stanicí či útulkem, kde mohou zvířeti pomoct.

 

Aktualizace z 16. 5. 2012: Bohužel jsem před malou chvílí dostala smutnou SMS zprávu od paní Tomšovské ze záchranné stanice Falco. Kačenka včera uhynula. Paní doktorka Tešnarová se prý nožku pokusila zachránit, ale vnitřní zranění, která kačenka měla, nakonec snahu o její záchranu zmařila.

 

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *