Střetů aut se zvěří přibývá. Řidiči, buďte opatrní!

Nejnovější statistiky ukazují, že střetů vozidel se zvěří přibývá. Myslivci apelují na řidiče: O život nepřicházejí jen ohrožené druhy zvířat, leckdy srážka může skončit tragicky i pro posádku.

Před volným pohybem lesní zvěře na mnoha místech řidiče varují značky. Ti je však málokdy respektují, a tak nehod stále přibývá. V poslední době není výjimkou setkat se podél silnice například se zabitou březí srnou.

Nárůst podobných případů hlásí policisté z Jablonecka. Za první tři měsíce letošního roku zaznamenali již osm střetů aut s lesní zvěří. To je poměrně dost, vzhledem k tomu, že za celý uplynulý rok to bylo dvacet srážek. Do výčtu nehod však policie zahrnuje i domácí zvířata, tyto nehody jsou ale podle mluvčí jablonecké policie Ludmily Knopové spíš ojedinělé.

 

 

Nohu z plynu, oči na stopkách!

Kvůli nepozornosti řidiče ve většině případů zvířata umírají. Na pováženou je ale taky riziko pro ně samotné i spolujezdce.

Jako příklad Ludmila Knopová uvádí nehodu, která se stala v noci z 30. dubna na 1. května poblíž Velkých Hamrů. “Řidiči Opelu Astra v lesním porostu vběhla pod kola srnka, která po střetu uhynula. Řidič zranění neutrpěl, na autě mu ale vznikla škoda za sedm tisíc korun.” Řidič v tomto případě může mluvit o štěstí. Mnohdy dochází i k těžkému zranění posádky automobilu.

Myslivci i policisté proto varují řidiče, aby si v úsecích vedoucích v blízkosti lesů dávali obzvlášť velký pozor. Důležité je být obezřetný především v brzkých ranních hodinách a v podvečer, kdy zvířata nejčastěji migrují za pastvou.

 

Co dělat, když ke střetu se zvěří dojde?

V případě, že k takové nehodě dojde a mrtvé zvíře zůstane ležet na silnici, řidič by měl přivolat myslivce nebo policii. Sám s uhynulým zvířetem manipulovat nesmí!

Nejinak by tomu mělo být i tehdy, pokud zvíře po srážce vstane a uteče. “I v případech, kdy dojde ke srážce a zvíře se zvedne a odběhne, by měl řidič informovat místní myslivce. U zvířat, jako jsou srny, bývá srážka smrtelná i tehdy, když zvíře uteče. Často je to tak, že stačí dojít do křoví, ale pak umírá, často za krutých bolestí. Proto by měl být informován myslivec, který zvíře dohledá,” vysvětlil Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty.

 

Po srážce s autem umírají stovky zvířat

Nejlepším řešením je snaha nehodě předejít. Nejen, že tak ochráníme své zdraví i svůj majetek, ale zachráníme tak i život zvířete, které ve většině případů srážku nepřežije. Tímto způsobem bohužel umírá jen na území ČR velký počet zvířat.

Kupříkladu do populace zajíců, jejichž mrtvolky často leží na dálnicích, střety s auty významně zasahují. Problémem je podle myslivců hlavně fakt, že zajíci se (hlavně zjara) na silnice chodí vyhřívat. Podél hlavních tahů navíc chybí oplocení, které jinde ve světě běžně funguje.

 

Foto: feedyourdesktop.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *