Tip na výlet: První papouščí zoo v ČR najdete v Bošovicích

Nevšedním zážitkem bude pro všechny milovníky zvířat, především pak papoušků, návštěva Papouščí zoologické zahrady v jihomoravských Bošovicích. Pokud tedy nevíte, kam o víkendu či o svátcích vyrazit, nechte se inspirovat naší pozvánkou!

Papouščí zoo se nachází v jihomoravské obci Bošovice, tedy přibližně 25 kilometrů od Brna. Malebná obec leží v oblasti Politaví a na okraji Ždánského lesa, navazujícího na Buchlovské lesy. Přibližně 6 kilometrů od Bošovic se nachází památník Mohyla míru a historicky významný Slavkov u Brna. Víska je tedy jako turistický cíl neopomenutelná.

Jedním ze skvostů Bošovic je i papouščí zoologická zahrada. Paní ředitelka Hana Škrháková vyšetřila pro Vlaštovku trochu ze svého vzácného času a pověděla nám o ní více.

 

Jak dlouho už je veřejnosti přístupná Papouščí zoologická zahrada a co vás vedlo k jejímu otevření?

“Papouščí zoologická zahrada byla zpřístupněna veřejnosti 1. srpna 2011. K vybudování tohoto projektu nás vedly téměř čtyřicetileté chovatelské zkušenosti a mnohaleté zkušenosti s umělým dokrmováním papoušků a následně prodejem domácích mazlíčků.”

 

 

S jakými druhy papoušků se u vás mohou návštěvníci setkat?

“V současné době čítá naše zoo okolo stovky papoušků pětadvaceti druhů. Návštěvníci zde mohou pozorovat menší druhy, jako jsou aratingy, amazónci či papoušci senegalští, střední druhy papoušků (amazoňané, žakové nebo kakadu) a velké druhy arů.”

 

Co všechno, kromě papoušků, na návštěvníky v zoo ještě čeká?

“Součástí areálu je “pozorovatelna” – krytý altán k pozorování papoušků. Dále zde máme posezení na terase u malého občerstvení. Nedílnou součástí je Centrum ekologické výchovy, kde je celý prostor vymalován jako prales, včetně preparovaných brouků, motýlů, s kmeny bambusů a palem z Indonésie. Zde jsou nyní instalovány panely s informacemi o naší činnosti, ekologii a jiné.”

 

Na vašich stránkách www.papouscizoo.cz vidím, že nabízíte možnost adopce papouška. Jak adopce funguje?

“Kdo si nemůže dovolit papouška, může se stát adoptivním rodičem. Přihláška k adopci je k dispozici na našem webu nebo ji lze získat i osobně při návštěvě zoo. Podle výše uhrazené částky pak „adoptivnímu rodiči“ náleží určitý počet volných vstupenek a je samozřejmě uzavřena darovací smlouva. Adoptivním rodičem se může stát každý – fyzická osoba, rodina, škola, firma… Zkrátka kdokoliv.”

 

Jaké další služby papouščí zoo nabízí?

“Pro skupiny návštěvníků (školy a jiné) je možné zajistit i výklad k prohlídce. Někteří papoušci v jednotlivých expozicích i opakují pár slov, v Centru ekologické výchovy je většinou po celý rok minimálně jedno ručně dokrmené mládě. Odchovaná mláďata v naší zoo slouží buď nám dále do chovu, nebo jsou nabídnuta dalším chovatelům, popřípadě ručně dokrmená mláďata odchází do rodin jako mazlíčci.

Další naší službou je poradenství v chovu papoušků pro začínající chovatele, majitele domácích mazlíčků a podobně. Je možné u nás kromě papoušků zakoupit vhodnou klec pro papouška, krmení, poradíme, jak o papouška pečovat.”

 

Co chystáte v nejbližší době za novinky?

“Pro nejmenší návštěvníky připravujeme dětský koutek s králíčky. V měsíci červnu pak přednášku a výstavu motýlů. Další podrobné informace o činnosti zoo je možné sledovat v sekci novinky na www.papouscizoo.cz.”

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *